Celem projektu jest podniesienie kluczowych kompetencji zawodowych uczniów poprzez poznawanie nowoczesnych technologii, wyrównanie szans edukacyjnych uczniów, którzy z powodów ekonomicznych nie mają możliwości rozwijania swoich umiejętności zawodowych i językowych, rozwinięcie umiejętności porozumiewania się w języku obcym zawodowym, aby przygotować uczniów do wejścia na europejski rynek pracy.
W projekcie biorą udział uczniowie Technikum Mechatronicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Hotelarstwa. Wyjazdy zaplanowane są w dwóch grupach po 30 uczniów.
W sobotę 17 grudnia 2016 roku powróciła z praktyk pierwsza grupa uczestników wraz z opiekunami.
W piątek 16 grudnia 2016 roku po powrocie uczestników projektu z praktyk miała miejsce uroczystość zakończenia praktyk i wręczania certyfikatów potwierdzających odbycie 4 tygodniowych praktyk w Niemczech w miejscowości Schkeuditz. Na początek krótką mowę podsumowującą wygłosiła Koordynator Projektu Vitalis Małgorzata Worona, a następnie certyfikaty wręczał Martin Kozlovsky. Miłą niespodzianką dla nas było przekazanie kolażu zawierającego zdjęcia naszej grupy podczas zajęć praktycznych i wycieczek.
Nasi uczestnicy odwzajemnili się wręczając naszej Koordynator Małgorzacie Woronie pamiątkowy grawerton.
Każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat uczestnictwa w projekcie w języku polskim i angielskim, opinię praktykanta w języku niemieckim oraz certyfikat potwierdzający umiejętności zawodowe. Uczniowie ZSP Nr 1 zostali bardzo wysoko ocenieni przez opiekunów praktyk we wszystkich trzech grupach zawodowych za posiadaną wiedzę, wysokie umiejętności praktyczne, za sprawne wykonywanie zadań i za dobrą komunikację z opiekunami w języku obcym: niemieckim lub angielskim.
Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas miesięcznego stażu w Niemczech, pozyskane nowe umiejętności zawodowe, językowe, społeczne oraz udoskonalone już posiadane zdolności pozwolą w przyszłości na lepszy start w karierze zawodowej naszym uczniom oraz przyczynią się do zdobycia „dobrej” pracy. Jako szkoła zawodowa bardzo cieszymy się, że realizujemy projekt pt. „Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, dając naszym uczniom dużo szersze możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych. Uczniowie po odbyciu takich praktyk posiadają dużo większe kompetencje zawodowe, społeczne oraz osobiste.
Kolejna grupa 30 uczestników wyjedzie na swoje praktyki w listopadzie 2017 roku.
Dofinansowanie projektu z UE: 146 922.00 euro
[reklama2]
Napisz komentarz
Komentarze