Karol Jabłoński i Krzysztof Olejnik - uczniowie Gimnazjum nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim, zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego adresowanego do uczniów szkół średnich i gimnazjalnych, wzięli udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych na Żywiecczyźnie.
XII Zaduszki Narodowe i usypywanie Kurhanu Pamięci Narodowej odbyły się 1 października 2016r. na górze Matysce. Każdorazowo na tej uroczystości, przy wtórze werbli odczytywany jest Apel Poległych. Podniosłość chwili podkreśla obecność Kompanii Honorowej, Pocztów Sztandarowych, Orkiestry Dętej, chórów, licznie przybyłych delegacji władz samorządowych i szkół.
W tym roku już po raz X treść Apelu Poległych odczytanego podczas usypywania Kurhanu Narodowego, została wyłoniona w drodze Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego adresowanego do uczniów szkół średnich i gimnazjalnych. Tegorocznymi laureatami Apelu „Bohaterscy synowie i córy Polski na przestrzeni 1050 lat istnienia Państwa Polskiego” zostali uczniowie z Koła Historycznego Gimnazjum nr 6 w Tomaszowie Maz., który prowadziła p. Marii Celoch: Karol Jabłoński, Krzysztof Olejnik i Paulina Filipowska.
Honorowymi gośćmi w gminie Radziechowy obok tomaszowskich uczniów byli też przedstawiciele Polonii wiedeńskiej z ziemią ze słynnego wzgórza Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Przybyli też potomkowie zamordowanych Polaków z ziemią z Wołynia- miejsca ludobójstwa Polaków. Patriotyczne uroczystości na górze Matysce poprzedziła plenerowa inscenizacja historyczna „Pobyt Szwedów na Ziemi Żywieckiej”.
Grupy rekonstrukcyjne: Małopolska Chorągiew Husarska, Beskidzcy Harnasie, Pospolite Ruszenie Stowarzyszenia Dzieci przeniosły zgromadzonych w groźną atmosferę potopu szwedzkiego z XVII w. Zobaczyliśmy jak zbójnicy uratowali króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów i jak chłopi i mieszczanie ruszyli na ratunek oblężonej Częstochowie.
Spektakl plenerowy zakończył bogaty i wzruszający korowód historyczny „Poloneza czas zacząć”. Na zakończenie tych podniosłych uroczystości odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Apel Poległych w wykonaniu naszych uczniów. Wielkim przeżyciem dla młodzieży i dowodem świadomości i tożsamości narodowej było usypywanie Kurchanu Pamięci Narodowej na Górze Matysce.
Napisz komentarz
Komentarze