3-5 października 2016r.
3 października o godzinie 8.00 wyjazd sprzed szkoły przy ul. Gminnej 5/9 - 30 uczniów, kierownik wycieczki- p. A. Adamska - Mundzia i dwie opiekunki - p. A. Stanisławska i p. J. Piechna. Grupa wyruszyła do Szczawnicy.
W drodze zatrzymaliśmy się w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite korytarze, podziemne jeziora, unikalne solne rzeźby, majestatyczne konstrukcje podziwialiśmy po zejściu na głębokość 135m. Zachwyciła nas cudowna kaplica św. Kingi, w zadumę wprawiła kompozycja Fryderyka Szopena, której słuchaliśmy nad brzegiem solankowego jeziora. Legendy opowiadał na przewodnik „Dziadek Tadek”, którego poczucie humoru i nam się udzieliło.
Pogoda spłatała nam figla.
Drugiego dnia za towarzysza mieliśmy ulewny deszcz. Ambitny plan wejścia na Trzy Korony i podziwiania Pienin ze szczytu o wysokości 982m n.p.m. musiał szybko ulec zmianie, gdyż szlak był zbyt niebezpieczny. Poza tym widoki przesłaniały mgły. Ale my i tak nie traciliśmy pogody ducha i cieszyła nas urokliwość Szczawnicy.
Odbyliśmy wycieczkę do Niedzicy, gdzie na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego na stromej skale o wysokości 566m n.p.m. wznosi się od XIV wieku zamek, na terenie którego inkascy zbiegowie uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami ukryli w XVIIIskarb. Po powrocie do pensjonatu już na nas czekał góral z atrakcyjnym programem.
Zaproponowane przez niego zajęcia z metaloplastyki pochłonęły uczniów. Wszyscy z zapałem robili świeczniki, rozwiązywali łamigłówki, słuchali ciekawych opowieści. Był też pokaz strojów ludowych. Z możliwości przymiarki chętnie skorzystali uczniowie i kierownik wycieczki.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Ogrodzieniec. Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, wybudowanego w systemie „Orlich Gniazd”, zwiedziliśmy z przewodniczką p. Asią. Opowiedziała nam historię zamczyska, które od XIV wieku było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, a także miejscem akcji serialu „Janosik” i filmu „Zemsta”.
Napisz komentarz
Komentarze