Edukacja ekologiczna według ENERIS
Na Ścieżkę Edukacji Ekologicznej ENERIS składa się 9 dwustronnych tablic przedstawiających obrazowo, na czym polegają zachowania przyjazne środowisku, a także czym jest materiałowy i energetyczny odzysk surowców. Ekologiczna ścieżka edukacyjna, ustawiona w centralnym punkcie miasta dostępnym dla każdego, debiutuje właśnie w Tomaszowie Mazowieckim. Inicjatorem wystawy jest ENERIS Surowce S.A., firma zajmująca się odbiorem odpadów i odzyskiem surowców w niemal 100 polskich gminach, w tym na terenie Tomaszowa.
„Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Ścieżki Edukacji Ekologicznej ENERIS wszystkich, którym leży na sercu ochrona przyrody i ekologia. Nasz pomysł na wystawę zawiera się w trzech słowach: Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj. REDUKUJ – swój wpływ na środowisko; ODZYSKUJ – tak dużo surowców jak to możliwe; PRZETWARZAJ – to, czego nie da się już użyć jako surowca wtórnego, można jeszcze przetworzyć w kompost lub energię” - mówi Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji w ENERIS.
Ekologicznie w Tomaszowie z ENERIS
Ścieżka to nie jedyny pomysł na aktywną edukację. 15 września wystartował konkurs „Eko-patrol ENERIS” promujący zaangażowanie w działania pro-ekologiczne dzieci i młodzieży. W ciągu dwóch miesięcy eko-dzieciaki będą realizować swoje pomysły na ochronę środowiska i walczyć o atrakcyjne nagrody – tablety - ufundowane przez tomaszowski oddział ENERIS Surowce S.A., pomysłodawcę konkursu. Patronem konkursu jest Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.
„W ENERIS stawiamy nie tylko na budowanie świadomości wpływu każdego z nas na środowisko, ale przede wszystkim na praktyczne umiejętności np. jak postępować z różnymi rodzajami odpadów. Wiele działań w tym zakresie jest realizowanych przez Urząd Miasta. Cieszę się, że nasza Ścieżka Edukacji Ekologicznej oraz Eko-Patrole ENERIS mogą wpisać się w ten nurt” – mówi Rafał Korzeniowski, Dyrektor ENERIS Surowce S.A. w Tomaszowie Mazowieckim.
W ciągu trzech lat od wprowadzenia zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, poziom odzysku odpadów w Tomaszowie wzrósł z 14,3% do 16,8% (zgodnie z prawem do 2020r poziom odzysku powinien wynieść 50%). Cały czas jednak padają pytania o sposób segregacji odpadów trudnych np.: sprzętu AGD, zatłuszczonych opakowań, przedmiotów wielomateriałowych. W przypadku takich pytań można zadzwonić pod numerem Infolinii: 44/724 41 71 wew. 23 lub
Napisz komentarz
Komentarze