Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie, ale jak wynika z raportu Banku Światowego nadal ok 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego, z czego większość to właśnie osoby starsze. Postęp technologiczny nigdy nie stawał się od razu udziałem starszego pokolenia, ale bardzo ważne jest podnoszenie świadomości, dzięki której wszyscy skorzystają z postępu.
Korzyści i wygoda jakie daje taki rodzaj pobierania świadczeń zaczyna przeważać nad strachem przed nowymi technologiami.
„W czasie nieobecności w domu, wizyt u lekarza, robienia zakupów, wyjazdów – posiadacze konta bankowego nie muszą martwić się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy, bo nie muszą ich wszystkich trzymać w domu. Jednakże cały czas seniorzy mają dostęp do swoich pieniędzy, mogą wpłacać i wypłacać środki w placówce banku lub korzystać z bankomatów – mówi Małgorzata Dobiecka – Naczelnik Wydziału Koordynacji Usług Świadczeń Emerytalno-Rentowych z tomaszowskiego oddziału ZUS.
Dodatkowo musimy pamiętać z czym wiąże się odkładanie pieniędzy do domowych skrytek. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Bardzo często do ZUS wpływają sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników ZUS czy innych instytucji, do drzwi pukają nieznane osoby, które pod byle pretekstem starają się wejść do domu a po ich wyjściu osoby starsze orientują się, że zostały okradzione.
Koszty
Ważnym aspektem ubankowienia są także koszty jakie w związku z obrotem gotówkowym ponosi budżet, czyli my wszyscy. Dla przykładu Zakład Ubezpieczeń Społecznych na samą dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 200 mln zł. Koszt przekazania emerytury, czy renty na rachunek w banku to dziś, dzięki korzystnym umowom, które zawarł ZUS, zero złotych.
To banki konkurują o seniora
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się wspierać swoich klientów także w aspekcie wyboru banku, w którym otwarty zostanie rachunek. W zorganizowanym w 2015 konkursie, ZUS postawił bankom zadanie przedstawienia pomysłu i planu działań, mających zachęcać emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych i bezgotówkowego odbioru świadczeń. W ramach zwycięskiej oferty bank BPH zaproponował darmowe prowadzenie rachunku, przelewy krajowe, wypłaty z bankomatów, czy obsługę karty płatniczej przez okres 2 lat. Oprócz tego bank zaproponował zwrot części wydatków na leki opłacane w aptece kartą oraz otwarcie limitu na koncie, również bez opłat. Do tego dochodzą usługi assistance czy bezpłatna pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach. Każdy emeryt czy rencista bez obaw może założyć konto we wskazanym banku. Jego bezpieczeństwo i brak ponoszenia opłat gwarantuje sam ZUS.
Napisz komentarz
Komentarze