Warsztaty dramaturgiczne, muzyczne i lalkarskie planowane są na pierwsze dwa tygodnie sierpnia, a ich owocem ma być spektakl lalkowy – baśń o Tomaszowie przygotowywany pod okiem doświadczonych animatorów kultury.
Fundację można wesprzeć na stronie https://polakpotrafi.pl/projekt/metamorfozy-miasta D
o końca zbiórki pozostało jedynie kilka dni. W przypadku niezebrania kwoty, wszystkie pieniądze wrócą do darczyńców. Fundacja dziękuje wszystkim mecenasom kultury za ich gesty wsparcia.
METAMORFOZY MIASTA
Fundacja Pasaże Pamięci pragnie Cię zaprosić do fantasmagorycznej wędrówki po dawnym, nieistniejącym już dzisiaj wielokulturowym Tomaszowie Mazowieckim. Pragnie stworzyć teatralną baśń opowiadaną ruchem lalek oraz usiłującą ożywić archiwalne materiały twórczą i nieskrępowaną wyobraźnią.
Metamorfozy miasta to projekt teatralny mający na celu przywrócić rytm przedwojennego Tomaszowa, w którym pobrzmiewały języki czterech kultur: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej. Projekt będzie się składał z działań warsztatowych, które pozwolą na powstanie spektaklu lalkowego. Zebrane fundusze przeznaczymy na: wynagrodzenie dla prowadzących warsztaty, kompozycję muzyczną, dokumentację filmową i fotograficzną projektu oraz spektaklu, tłumaczenie baśni, materiały do zajęć i budowy scenografii, działania promocyjne oraz na towarzyszące koszty administracyjne i organizacyjne. Czternastodniowy projekt odbędzie się w pierwszej połowie sierpnia, a na nieodpłatne warsztaty zaprosimy wszystkie osoby w wieku 13+. Spektakl zaprezentujemy publiczności podczas kilku wieczorów.
Zachęcamy byś został mecenasem, twórcą lub widzem naszego lalkowego szaleństwa!
DRAMATURGIA
Podczas warsztatów dramaturgicznych wspólnie stworzymy baśń o dawnym Tomaszowie, odwołując się do ludowych opowieści, legend oraz wspomnień tomaszowian. Opracujemy koncepcję narracyjną i galerię postaci. Wyostrzymy nasz zmysł literacki i krytyczny, nauczymy się myśleć kolorem i kształtem, by sprostać wymaganiom teatru lalkowego.
Justyna Biernat to doktorantka w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka krakowskiej teatrologii, filologii klasycznej oraz Szkoły Grafiki Komputerowej. Była autorką i koordynatorką dwóch projektów kulturalnych („Pasaże Pamięci – spotkanie z kulturą tomaszowskich Żydów”, „Nie/Pamięć. Teatr w Tomaszowie Mazowieckim). Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zajmuje się krytyką teatralną. Obecnie przygotowuje projekt publikacji listów z tomaszowskiego getta.
LALKARSTWO
Podczas warsztatów lalkarskich stworzymy bohaterów naszej baśni, poznając sposoby tworzenia marionetek z wykorzystaniem papieru, drewna i tkanin. Kiedy lalki będą już gotowe, nauczymy się ich mechanizacji: przygotujemy krzyżaki, podwiesimy lalki, opanujemy kontrolę obciążeń.
Ewa Maria Wolska to studentka Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku, prowadziła wiele autorskich warsztatów lalkarskich dla dzieci i młodzieży w Polsce i za granicą, pracowała jako rzemieślnik teatralny (tworzenie scenografii i kostiumów) dla Teatru „Arlekin” w Łodzi.
MUZYKA
Nasza baśń trafi do rąk muzyków z zespołu Agnellus. Opracują oni muzykę do naszego spektaklu z wykorzystaniem przygotowanej opowieści. Będą swoim głosem i dźwiękiem prowadzić lalki lub też lalki będą ich prowadzić oraz inspirować. Muzykę usłyszymy na żywo podczas spektakli.
Agnellus to zespół poruszający się pomiędzy rockową alternatywą, a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. W 2012 roku zespół wydał album „Ballady i transe”, na którym znalazły się utwory poezji modernistycznej, jak również współcześnie tworzących artystów, głównie łódzkich. Obecnie Agnellus przygotowuje do wydania album „Bal dla ubogich” oraz realizuje projekt „Wyliczanki, igry, fiki” stanowiący muzyczną interpretację znanych dziecięcych zabaw słownych.
Gorąco zachęcamy do włączenia się w naszą baśń!
Spotkajmy się w jej nierzeczywistym świecie.
Napisz komentarz
Komentarze