Potwierdź swoje prawo do spadku!
Stając się spadkobiercami mamy obowiązek potwierdzić swoje prawo do spadku po zmarłym. Czynności tej można dokonać na dwa sposoby:
- w sądzie poprzez postępowanie spadkowe
Kiedy podejmujemy decyzje o potwierdzeniu nabycia spadku na drodze sądowej mamy obowiązek złożyć pisemny wniosek w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. W sytuacjach, gdy osób uprawnionych do dziedziczenia jest więcej niż jedna nie ma konieczności sporządzania odrębnych wniosków. Wystarczy, że tylko jeden ze spadkobierców przygotuje wniosek i wymieni w nim wszystkie osoby uprawnione do nabycia spadku. Sporządzenie dokumentu nie jest czynnością skomplikowaną, jednak jeśli zależy nam na fachowej pomocy możemy udać się do prawnika, który pomoże nam w dopełnieniu tej formalności. We wniosku należy podać dane osobowe wszystkich spadkobierców z uwzględnieniem ich adresów zamieszkania. Ponadto należy dołączyć akt zgonu spadkodawcy i akty urodzenia wszystkich osób uprawnionych do dziedziczenia. W przypadku zmiany nazwiska należy dołączyć akty małżeństwa, z których to wynika. Po złożeniu wszystkich dokumentów sąd wyznacza termin rozprawy. Postępowanie spadkowe jest niestety długotrwałe, a czas oczekiwania na rozprawę może wynieść nawet kilka miesięcy. Terminy rozpraw uzależnione są od obłożenia pracą danego sądu. Podczas rozprawy sąd zbada złożone dokumenty i czy spadkodawca nie sporządził testamentu, w którym zawarł spadkobierców. Po dopełnieniu tych czynności sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
- u notariusza poprzez sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia
Wiele osób, by uniknąć długiej procedury sądowej decyduje się na rozwiązanie kwestii spadku u notariusza. To zdecydowanie szybszy sposób na skuteczne potwierdzenie nabycia prawa do spadku. Dodatkowo czynności tej możemy dokonać u dowolnego notariusza bez względu na miejsce zamieszkania zmarłego. Wystarczy, że u wybranego notariusza wstawią się wszyscy spadkobiercy. Przed wizytą należy jednak dostarczyć do wybranej kancelarii akt zgonu spadkodawcy, akty urodzenia i małżeństwa spadkobierców. Notariusz uzyskując od spadkobierców oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sporządza aktu poświadczenia dziedziczenia. Następnie dokument jest rejestrowany w Rejestrze Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. Uzyskany akt ma taką samą moc prawną, jak postanowienie sądowe. Spadkobiercy nie otrzymują od notariusza oryginału aktu poświadczenia, a jedynie odpłatnie wypis. Oryginał dokumenty będzie przechowywany przez notariusza i udostępniany osobom, które wykażą interes prawny.
Napisz komentarz
Komentarze