Gdzie najlepiej zastosować żwirek?
Żwirek ogrodowy to naturalne kamienie o nieregularnych kształtach zbliżonej do siebie wielkości. Można wybierać między różnymi rozmiarami, od drobniejszych 8-16 mm, do większych 16-32 mm. Najczęściej stosuje się granity, marmury, wapienie w różnych odcieniach kolorystycznych aby nadać zjawiskowości naszemu ogrodowi. Pozwala również tworzyć oryginalne aranżacje oraz kształtować architekturę terenu. Kruszywo idealnie pasuje do tarasów jak i zwykłych doniczek. Używa się ich do usypania między roślinami, na obrzeżach trawników oraz wkoło budynków, chroniąc elewacje przed licznymi zabrudzeniami. Idealne zastosowanie ma również w alpinariach, skalnicach lub do obłożenia nim oczka wodnego. Stosowanie żwirku jest popularne w ogrodach śródziemnomorskich i ogrodach japońskich.
Żwirek czy grys? Co jest lepsze dla naszego ogrodu?
Żwirek ze względu na swoja gramaturę i zaokrąglone brzegi, raczej nie powinien być stosowany na dróżkach czy podjazdach. Do tego znacznie bardziej nadaje się grys, czyli kamień kruszony oraz łamany. Na rynku oba terminy często stosowane są zamiennie. Zarówno grys jak i żwirek można stosować zamiennie przy obiektach o architekturze nowoczesnej jak i tradycyjnej, gdyż w obu przypadkach wygląda to bardzo naturalnie. Zastosowanie takiego rodzaju kruszywa pozwala na wyeksponowanie naszych krzewów, roślin i iglaków. Coraz częściej wybierany jest biały żwirek marmurowy, chociaż to wszystko zależy od tego w jakim odcieniu jest nasz dom. Nowością na rynku są kamyki fluorescencyjne, które kumulują światło dzienne i oddają je w ciemności. Stosowane są głównie do wyeksponowania określonej powierzchni w nocy. Przy wyborze koloru jak w poprzednich przypadkach, warto uwzględnić kolorystykę domu oraz ogrodzenia, aby nasze kamyki wkomponowały się w estetykę naszej posiadłości.
Jak dobrze przygotować podłoże pod żwirek?
Zakładając rabatkę żwirową, warto pamiętać o zastosowaniu obrzeża ze specjalnych tworzyw, aby kamyki nie wędrowały po ogrodzie i w jednym skupisku wyglądały estetycznie. Równie dobrze mogą być to większe kamienie lub drewniany płotek. Pod naszym kruszywem konieczne jest aby położyć geowłókninę lub agrowłókninę, które stanowią doskonałe podłoże oraz zapobiega mieszaniu się tworzywa.
Jaki żwirek wybrać?
Oczywiście taki, który idealnie będzie pasował do naszego ogrodu. Cena jest również istotna. Na rynku istnieje wielu producentów oferujących różne tworzywa w różnych cenach. Najbardziej opłaca się kupowanie w hurcie. Żwirki sprzedawane są również w małych, kilku gramowych opakowaniach, jednak wtedy, sumaryczna cena za kilogram jest wielokrotnie większa. Warto zatem zastanowić się nad tym jaką ilość żwirku potrzebujemy i w razie konieczności, sięgnąć po większe opanowanie.
Artykuł powstał we współpracy z Fabryką Kamienia Budowlanego
Napisz komentarz
Komentarze