Standard materiałowy
Poszczególne typy impregnatów przeznaczonych do ochrony konkretnych materiałów są zwykle dostarczane w jakiejś „typowej” formie. Impregnaty do drewna zwykle nanosi się pędzlem, do tkanin – są preparatami w sprayu, a te do skór nierzadko są płynami, które trzeba „wmasować” w powierzchnię. Zwykle wynika to po prostu z pewnych różnic w składzie środków ochronnych, warto jednak mieść świadomość, że nie są to żelazne zasady i przy odrobinie szczęścia można kupić inne, równie dobre albo nawet lepsze impregnaty w formie wygodniejszej do nałożenia. Są też producenci, którzy, jak można przekonać się na stronie https://sklep.hadwao.net/, w sposób szczególny upodobali sobie jedną z metod nanoszenia impregnatów.
Wady i zalety postaci impregnatów
-
Nakładane pędzlem lub wałkiem malarskim. Ich stosowanie najczęściej wymaga już pewnego doświadczenia, a to dlatego, że gruba warstwa środka ochronnego wcale nie chroni materiału lepiej od cieńszej, za to łatwo pęka i traci walory estetyczne. Przy zbyt grubych warstwach impregnatów zdarza się także, że na powierzchni pozostaje wyraźny wzór odciśnięty przez włosie pędzla. Przy takim stosowaniu problemem jest też stosunkowo mała wydajność, wynikająca z dużej grubości kolejnych warstw.
-
Aerozole, spraye i preparaty do malowania natryskowego. Ich nałożenie też wymaga wprawy, bo nawet w przypadku sprayu można spowodować powstanie zacieków, ale i tak użycie takiego preparatu jest łatwiejsze od nakładania pędzlem. Warstwa impregnatu jest cieńsza, więc najczęściej trzeba nałożyć przynajmniej takie dwie, ale ekonomicznie nadal jest to uzasadnione.
-
Płyny i mleczka. Są najczęściej stosowane na skórach tapicerskich i wtedy mogą świetnie się sprawdzić, ponieważ pozwalają nawet na naprawę najmniejszych uszkodzeń, ale ma to swoją cenę. Środki te nanosi się długo, a po częściowym wchłonięciu tapicerkę trzeba wypolerować, co jest ekstremalnie trudne, jeśli warstwa impregnatu jest zbyt gruba. Między innymi dlatego środki te coraz częściej są wypierane przez mleczka i płyny w sprayu – też trzeba je polerować, ale mniejsze jest ryzyko użycia w jednym miejscu zbyt dużej ilości preparatu.
Najwygodniejsze w domu są wszystkie impregnaty w sprayu. Przy okazji są stosunkowo tanie w przeliczeniu na jednostkę skutecznie zabezpieczonej powierzchni. Łatwa aplikacja sprawia, że nawet na skalę przemysłową dąży się do stosowania różnego rodzaju spryskiwaczy, które nanoszą równe warstwy impregnatów. Oczywiście nie zawsze jest możliwość takiego położenia warstwy ochronnej i nie zawsze jest to idealne pod względem technicznym, ale dla osoby nieprawnej w posługiwaniu się podobną chemią, na pewno jest to rozwiązanie najwygodniejsze.
Napisz komentarz
Komentarze