W tym sposobie zakłada się rozliczenie opodatkowania od całości osiągniętego przychodu, ale nie pomniejszając go o koszty jego uzyskania. Stawka ryczałtu również nie jest taka sama dla wszystkich.
W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje dotyczące tematu zryczałtowanego podatku dochodowego.
Kto może skorzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego?
W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (z dn. 20 listopada 1998 r.) w art.1 określony jest jego zakres podmiotowy, czyli dla kogo przeznaczona jest ta forma rozliczania się . Otóż dotyczy on następujących przychodów, osiąganych przez osoby fizyczne, które uzyskują je z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale również z umów najmu, podnajmu, czy dzierżawy oraz innych o podobnym charakterze (o ile nie są one zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej). Z tego rodzaju rozliczenia korzystać mogą również osoby duchowne. Osoby te opłacają zryczałtowany podatek dochodowy płacąc: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.
Dopełnienie formalności przy wyborze zryczałtowanego podatku dochodowego?
Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy sporządzony musi być w formie pisemnego oświadczenia. Następnie należy go złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Oświadczenie to musi trafić do urzędu do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego. Może jednak zdarzyć się, że podatnik rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności już w trakcie roku podatkowego. Wówczas oświadczenie to powinno zostać przedłożone nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W zależności od tego, czy sami prowadzimy przedsiębiorstwo, czy też posiadamy wspólników- oni również mają obowiązek złożenia takiego oświadczenia. Pisemną deklarację składają wszyscy wspólnicy do urzędu skarbowego, właściwego ze względu miejsca zamieszkania każdego z nich.
Nieznajomość prawa szkodzi
Zdarza się jednak tak, że nie do końca znamy przepisy ustawy lub też w trakcie roku dochodzi do różnego rodzaju zmian mogących mieć wpływ na formę płaconych podatków. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi profesjonalna firma świadcząca usługi księgowe. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie takie biuro rachunkowe, które prowadzi kompleksową obsługę podmiotów gospodarczych. Doskonałą synchronizację działania, prosperowania przedsiębiorstwa, zapewnia nie tylko obsługa podatkowa, ale również prowadzenie ksiąg handlowych, zajmowanie się kadrami i płacami oraz sporządzanie analiz, raportów i sprawozdań finansowych. Tak szeroka oferta usług biura rachunkowego zapewnia komfort, wygodę oraz przede wszystkim bezpieczeństwo i pewność właściwego prowadzenia interesów firmy.
Napisz komentarz
Komentarze