Speed Test - na czym polega?
Test prędkości łącza to narzędzie informatyczne dostępne online, które mierzy szybkość internetu w bardzo prosty sposób. Wystarczy wpisać hasło “speed test” w wyszukiwarkę i otworzyć pierwszą w kolejności stronę. Pomiar rozpoczyna się po kliknięciu w okienko Start. Sprawdzanie łącza odbywa się na trzech poziomach. Po pierwsze, testery badają wartość opóźnień przesyłania minimalnej ilości danych, czyli tzw. ping. Wyniki podawane są w milisekundach, a im niższa wartość opóźnień tym lepiej dla nas. Po drugie, sprawdzana jest szybkość pobierania danych, której wyniki widzimy w Mb/s. Tutaj im wyższa wartość, tym lepiej wypada nasz internet. Po trzecie, speed test określa prędkość wysyłania (uploadowania) danych w sieci. Podobnie jak przy pomiarze czasu pobierania, wysoki wynik jest jak najbardziej korzystny. Użytkownicy otrzymują wyniki pomiaru prędkości danych w bardzo przejrzystej formie, dlatego są one zrozumiałe dla każdego.
Pomiar prędkości internetu - czy zawsze jest wiarygodny?
Warto pamiętać, że speed test nie jest wyrocznią. Przed złożeniem zażaleń do operatora, należy zastanowić się czy maksymalnie zadbaliśmy o wiarygodność wyników. Aby pomiar przesyłu danych był miarodajny, należy spełnić kilka warunków. Oto niektóre z nich:
- do pomiaru najlepiej wykorzystać połączenie kablowe, ponieważ połączenie radiowe może negatywnie wpływać na uzyskany wynik,
- testu lepiej nie przeprowadzać na urządzeniach, które są bardzo obciążone danymi - im więcej dostępnej pamięci RAM, tym lepiej,
- w czasie przeprowadzania pomiaru, warto poprosić domowników/współlokatorów o chwilowe niekorzystanie ze wspólnej sieci,
- przed uruchomieniem testu, należy wyłączyć inne programy, zakładki i aplikacje, z których korzystasz na komputerze oraz odłączyć urządzenia mobilne od wspólnej sieci.
Nieudany speed test
Czasami mimo spełnienia wszystkich powyższych warunków, uzyskane wyniki wydają się mało wiarygodne lub też test kończy się niepowodzeniem. Co wtedy? Warto odczekać jakiś czas i ponowić pomiar. Pamiętajmy, że do testu używane są różne serwery. Wystarczy przeciążenie jednego z nich, aby uzyskać niepełny lub nawet całkowicie fałszywy wynik. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Twórcy internetowych testerów wprowadzają nowe rozwiązania, które minimalizują ryzyko błędu. Pomiary wykonuje się do do kilku oddalonych od siebie lokalizacji, a przepustowość używanych serwerów jest coraz lepsza.
Szybkość internetu a zapewnienia operatora
Uzyskane wyniki pomiaru mogą być bardzo zaskakujące. Zwłaszcza jeśli znacznie odbiegają od prędkości podawanych w ofercie usługodawcy. Należy pamiętać, że nie tylko dostawca ma wpływ na szybkość łącza. Często zależy ona od innych czynników, a zwłaszcza od infrastruktury dostępnej w danej lokalizacji oraz od sprzętu, którym dysponuje użytkownik. Deklarowana szybkość sieci, która znajduje się w umowie z danym operatorem to zwykle prędkość maksymalna, która ma wartość orientacyjną. Bardzo dobrze na tle innych sieci wypada tu internet UPC, który umożliwia bezproblemowe korzystanie z internetu nawet na kilku urządzeniach jednocześnie. Szybkość przesyłu danych sięga tu nawet 250 Mb/s.
Zastanawiasz się jak wybrać najlepszą ofertę internetu? Tutaj także warto posłużyć się internetowymi pomiarami prędkości. Pozwalają one stworzyć rankingi, które można wykorzystać przy wyborze dostawcy. Są one bardzo przydatne i zawsze warto do nich zerknąć przed podpisaniem umowy z operatorem.
Napisz komentarz
Komentarze