NIK kontrolowała realizację zadań finansowanych przez NFZ w 2014 r. Z raportu wynika m.in., że w wielu regionach brakuje lekarzy wybranych specjalności, a na leczenie osób nieuprawnionych i nieubezpieczonych wydano ponad 346 mln zł. Na temat deficytu specjalistów rozmawialiśmy niedawno z Zarządem Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Prezes Konrad Łukaszewski potwierdza, że większość szpitali w łódzkiem zgłasza problemy związane z brakiem kadry medycznej
- My na szczęście takich problemów w tej chwili nie mamy. Jesteśmy pod tym względem placówką wyjątkową. Udało nam się zatrudnić bardzo dobrych specjalistów na internie oraz chirurgii. Realizujemy świadczenia i zabiegi, których dotąd w Tomaszowie jeszcze nie wykonywano - mówi.
Według NIK w 2014 r. średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne wydłużył się, w porównaniu z 2013 r., we wszystkich badanych rodzajach świadczeń medycznych. Niechlubny prym wiodło według raportu pięć poradni ambulatoryjnych - okulistyka, tomografia komputerowa, kardiologia, chirurgia urazowo-ortopedyczna, neurologia - w tych przypadkach wzrost wyniósł od 21 proc. do blisko 35 proc.
Z raportu wynika m.in., że czas oczekiwania na udzielenie świadczeń różnił się w zależności od województwa. "Średni rzeczywisty czas oczekiwania na udzielenie świadczeń, podawany w 2014 r. na stronach internetowych NFZ, stanowił jedynie orientacyjną miarę czasu oczekiwania dla pacjentów zapisujących się do danej placówki. Wybrany przez NFZ sposób obliczania podawanego średniego rzeczywistego czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń powodował, że wartość informacyjna tych danych dla pacjenta była ograniczona" - zaznaczono w dokumencie.
Według kontrolerów średni czas oczekiwania na świadczenie, o jakim byli informowani pacjenci w chwili zapisu, wynosił: w poradniach okulistycznych - 88 dni, kardiologicznych - 106 dni, chirurgii urazowo-ortopedycznej - 60 dni, neurologicznych - 64 dni. Dane te różniły się od informacji podawanych przez NFZ, który wykazywał konieczność oczekiwania w poradniach okulistycznych 53 dni, w poradniach kardiologicznych 97 dni, na chirurgii urazowo-ortopedycznej 34 dni, a w poradniach neurologicznych 39 dni.
Jak to wygląda w Tomaszowie? Według danych przekazanych przez Tomaszowskie Centrum Zdrowia, obowiązujących na dzień 31 stycznia, okres oczekiwania na wizytę w poszczególnych poradniach specjalistycznych wynosi:
- poradnia alergologiczna dla dzieci - 2 miesiące - w przypadkach pilnych 23 dni
- poradnia chirurgii ogólnej - miesiąc - w przypadkach pilnych 22 dni
- poradnia chirurgii onkologicznej 23 dni
- poradnia diabetologiczna 21 dni
- poradnia położniczo - ginekologiczna - blisko 2 miesiące - 3 tygodnie przypadki pilne.
- poradnia gruźlicy i chorób płuc - 7-8 miesięcy - przypadki pilne 3 tygodnie.
- poradnia otolaryngologiczna - nieco ponad miesiąc - pilne przypadki 3 tygodnie.
- poradnia neonatologiczna - czas oczekiwania nieco ponad 3 tygodnie.
- poradnia neurologiczna - 3 miesiące - przypadki pilne 22 dni.
- poradnia okulistyczna - 3 miesiące - pilne 22 dni.
- poradnia psychologiczna - niespełna 3 miesiące - pilne 3 tygodnie.
- poradnia urologiczna - oczekiwanie na wizytę to prawie 8 miesięcy.
- poradnia leczenia uzależnień - 3 tygodnie.
- poradnia chorób zakaźnych - 2 miesiące.
Chorzy oczekują także na zabiegi wymagające hospitalizacji. Najdłuższy okres wyczekiwania dotyczy oddziału rehabilitacyjnego. Według danych na koniec stycznia pacjenci zapisywani byli na 20 grudnia 2017 roku. Przypadki tzw. pilne mają skrócony okres oczekiwania i na rehabilitacji wynosi on prawie 10 miesięcy.
Na zabieg rekonstrukcji stawu kolanowego pacjentów zapisywano na koniec września br., a staw biodrowy planowano na sierpień.
Czas oczekiwania na hospitalizację na pozostałych oddziałach sięga około 3 tygodni.
Napisz komentarz
Komentarze