Mamy wyrok i co dalej?
Kiedy dłużnik unika płatności miesiącami nasza cierpliwość ulega wyczerpaniu. Podejmujemy decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego. Pomyślne zakończenie jej w sądzie otwiera nam drogę do egzekucji komorniczej. Czy jednak na pewno?
- Wierzyciel ma obowiązek uzyskania przed oddaniem wyroku do komornika klauzuli wykonalności, która jest nadawa przez sąd. Najczęściej klauzula ma formę pieczęci przybijanej na tytule. Tylko tak opatrzony dokumenty możemy oddać do egzekucji – mówił radca prawny Rafał Ptak, Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy.
Wierzyciel może uruchomić procedurę komorniczą tylko składając wniosek o wszczęcie egzekucji. Dokument ten możemy uzyskać bezpośrednio w kancelarii Komornika Sądowego, jak i w internecie. Wierzyciel ma obowiązek we wniosku określić z jakich składników majątku będzie prowadzona egzekucja. Zgodnie z przepisami świadczenia pieniężne wierzyciel może uzyskać poprzez egzekucję z rachunków bankowych, ruchomości, wynagrodzenia, wierzytelności, nieruchomości, a także innych praw majątkowych.
Sukces postępowania zależny od wierzyciela!
Należy bezwzględnie podkreślić, że w gestii wierzyciela jest wskazanie majątku dłużnika! Komornik nie ma obowiązku poszukiwać majątku nierzetelnego kontrahenta. Egzekucja komornicza może być skuteczna, zależy to jednak w dużej mierze od samego wierzyciela. Jak jednak ustalić majątek kłopotliwego dłużnika, który w wielu przypadkach znajduje się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania wierzyciela? Dobrym sposobem jest zlecenie wywiadu gospodarczego.
- Praktycznie każdego dnia zwracają się do naszej kancelarii wierzyciele z prośbą o ustalenie majątku dłużnika. Tworzone przez nas raporty oparte są o informacje niejawne, do których nawet najbardziej sprytny wierzyciel nie uzyska dostępu. Wywiad gospodarczy umożliwia wyjawienie majątku dłużnika, a co za tym idzie przyspieszenie egzekucji komorniczej. Dzięki naszym działaniom wierzyciel niweluje ryzyko niepowiedzenia postępowania egzekucyjnego" – stwierdza Tomasz Brusiło, prezes AIF Kancelaria.
Zmiany przepisów na korzyść wierzyciela
Ostatnia zmiana przepisów w zakresie egzekucji komorniczej dała wierzycielom możliwość wyboru dowolnego komornika. Nie jesteśmy już zmuszeni kierować naszej sprawy do ściśle określonej kancelarii. Ta dobrowolność ma jednak pewne minusy. Komornik podejmując czynności poza swoim rewirem może wezwać wierzyciela do zapłaty zaliczek, które obejmować będą diety dla osób biorących udział w czynnościach terenowych. Warto też podkreślić, że przepisy wyłączają jednak spod dobrowolności egzekucję z nieruchomości, którą może prowadzić jedynie komornik właściwy dla miejsca położenia danego majątku.
Napisz komentarz
Komentarze