To wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta sprawa, kiedy nie mamy designerskiego wykształcenia lub nie interesujemy się na co dzień aranżacją wnętrz. Ofert na rynku jest mnóstwo. Czeka nas przeglądanie wielu katalogów i wybór spośród setek różnych modeli. Wskazanie odpowiednich krzeseł z tak wielkiej liczby możliwości musi być niełatwe. Oczywiście, wszyscy mamy swoje preferencje i własną wizję wymarzonego mieszkania, ale bez specjalisty, który doskonale wie co jest dostępne na rynku, czego unikać i jak łączyć ze sobą poszczególne elementy wystroju, możemy mieć spory kłopot z podjęciem właściwej decyzji. Warto więc na pewno, jeśli nie zależy nam na czysto funkcjonalnym charakterze krzeseł w naszych domach, skorzystać z pomocy specjalisty – aranżera czy dekoratora wnętrz. Ale jeśli jednak decydujemy się sami tym zająć, powinniśmy pamiętać o paru ważnych rzeczach.
Kupowane przez nas krzesła nie będą bowiem służyć jedynie jako dekoracja. Dlatego też trzeba mimo wszystko zadbać o to, aby były one wygodne i komfortowe. Dobrze brać pod uwagę ergonomię, bo dzięki niej nie będziemy męczyć się siedząc na krzesłach. Jeśli zaś prowadzimy przede wszystkim siedzący tryb życia, to jego efekty nie będą aż tak szybko widoczne i aż tak bardzo szkodliwe. Nie kupujmy zatem krzeseł zbyt wysokich, o zbyt krótkim siedzisku lub po prostu ładnych, ale źle wyprofilowanych. Ponadto, krzesło powinno być wykonane solidnie i z dobrych jakościowo materiałów. Musimy czuć się w nim pewnie i stabilnie przez cały czas. Zawsze najpierw należy brać pod uwagę względy praktyczne nad względami estetycznymi.
To nie znaczy jednak, że kwestie te nie są istotne. Krzesło umieszczone w kuchni czy jadalni może zaważyć o jej charakterze – dobrze dopasowane będzie harmonijnie współgrać z resztą pomieszczenia. Źle dobrane może psuć ogólne dobre wrażenie. Z tego względu szczególną uwagę warto zwracać na wszelkiego rodzaju kontrasty. Tu bardzo łatwo można przesadzić i skończyć z kiczowatą kombinacją zamiast intrygującego połączenia. Dobieranie elementów wystroju domu w kontrastowej stylistyce wymaga dużo wprawy i wiedzy. Oczywiście, nie chodzi tu jedynie o sam wygląd, ale też i materiały użyte do wykonania krzesła. Fantazyjne, efekciarskie modele mogą nie sprawdzić się w stonowanym, spokojnym wnętrzu. Zamiast je ożywić, wprowadzą tylko zbyt dużo chaosu.
Zazwyczaj najbardziej bezpiecznym materiałem, z jakiego krzesła są wykonane, jest drewno. Odpowiednio zaprojektowane krzesło tego typu będzie pasować i do minimalistycznych czy norweskich chłodnych przestrzeni, i do przytłaczających, cięższych wnętrz np. w stylu retro. Wybierając krzesło samemu warto więc zdefiniować charakter wystroju pomieszczenia i to, co chcemy osiągnąć. Jeśli krzesła mają podkreślać naszą zamożność, może lepiej będzie zainwestować w modele ze skórzaną tapicerką. Jeżeli zależy nam na zachowaniu umiaru, prawdopodobnie bardziej zależeć będzie nam na prostocie formy. Jeśli będziemy chcieli wpasować się w zimny, metaliczny wystrój pomieszczenia, to właśnie metal, plastik lub przezroczyste tworzywa z poliwęglanów mogą być tym, czego szukamy. A jeśli zależy nam na ociepleniu pomieszczenia, to drewno na pewno będzie atrakcyjnym surowcem. Oczywiście, niezwykle istotne jest też dopasowanie na linii stół – krzesła.
Wybierając stylowe krzesło do kuchni czy jadalni koniecznie trzeba po prostu cały czas pamiętać o szerszym planie. Krzesło może być „bohaterem” i głównym elementem naszego pomieszczenia, ale jego wybór musi być podporządkowany naszym oczekiwaniom. Należy sobie zadać pytanie – jaki efekt chcemy uzyskać. To zaś pozwoli na znaczne zawężenie naszego zainteresowania do konkretnych modeli i pomoże wybrać idealne krzesło.
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem Centrum Krzeseł - z bogatą ofertą krzeseł do kuchni i jadalni
Napisz komentarz
Komentarze