Badania na temat sytuacji osób w wieku powyżej 50 roku życia przeprowadził Instytut Badawczy Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów. W badaniu, oprócz pytania o wysokość dochodów osób powyżej 50 +, pytano również o zadowolenie z ich sytuacji finansowej.
Niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest tylko 29 procent Polaków 50+. Zdecydowanie więcej – bo 45 procent – jest osób, które deklarują, że są zadowolone lub bardzo zadowolone. Co czwarty ankietowany nie jest w stanie jednoznacznie ocenić swojej sytuacji finansowej. Jak podano w komunikacie KRD, częściej zadowoleni są mężczyźni (49 proc.) niż kobiety (42 procent).
Wśród Polaków po pięćdziesiątce zarabiających od 1,2 do 2 tysięcy złotych zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest 31 procent ankietowanych. W gronie osób z dochodem powyżej 3 tysięcy złotych, odsetek optymistów przekracza 70 procent.
Ponad połowa Polaków po 50. posiada mieszkanie własnościowe, a prawie 40 procent dom. Co ciekawe, kobiety częściej od mężczyzn posiadają mieszkania. Mężczyźni natomiast wyraźnie częściej są właścicielami domów jednorodzinnych, bliźniaków, segmentów, czy działek budowlanych. Z przeprowadzonych na zlecenie KRD badań wynika, że zaledwie 17 procent Polaków deklaruje, iż nie posiada żadnych nieruchomości.
„Posiadanie nieruchomości w Polsce jest bardzo często wyznacznikiem sukcesu i dla większości osób jest to jeden z najważniejszych celów do zrealizowania w życiu. Te dane nie świadczą jednak o dobrobycie. W krajach zamożnych odsetek właścicieli mieszkań jest mniejszy. Można wręcz zauważyć prawidłowość, że im kraj jest biedniejszy, tym więcej ludzi ma mieszkanie na własność” – uważa Adam Łącki, prezes KRD.
Ponad połowa (55 procent) osób po 50. posiada samochód. Najczęściej jest to auto mające od 6 do 10 lat. Co dwudziesty Polak z tej grupy wiekowej ma z kolei motocykl, skuter lub motorower. Sześć osób z ponad tysiąca badanych, czyli niespełna 1 procent, zadeklarowało natomiast, że ma jacht.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-12 lipca i 7-10 sierpnia 2015 r. na grupie 1011 osób.
Napisz komentarz
Komentarze