Zdaniem prezydenta Marcina Witko jest co najmniej kilka ważnych powodów takiego, a nie innego wyniku miasta. Wpływ na czystość powietrza ma niewątpliwie ruch samochodowy (głównie samochody ciężarowe), emisja z tzw. pieców „na wszystko”, ale również coraz częściej pojawiają się głosy o kluczowym wpływie na złą jakość powietrza kombinatu bełchatowskiego.
Niektórzy twierdzą również, że nie bez znaczenia pozostaje fakt funkcjonowania zakładów ceramicznych, ponieważ dwa miejsca, w których funkcjonują zakłady, są wysoko w rankingu. Zatem by precyzyjnie zdiagnozować podłoże problemów zorganizowana zostanie w tej sprawie konferencja naukowa. Mamy nadzieję, że w trakcie konferencji uda się nam znaleźć receptę na poprawę złego stanu rzeczy w mieście.
Szczegóły dotyczące konferencji wkrótce.
Prezydent Tomaszowa Marcin Witko:
„ Prace by poprawić ten stan rzeczy prowadzimy od początku. Aplikujemy o hybrydowe autobusy, co na pewno wpłynie pozytywnie na powietrze. ZGC także ma mocno inwestować w rozwój sieci ciepłowniczej. Szukamy również alternatywnych źródeł, chociażby takich jak wody geotermalne”.
Prezes ZGC Błażej Spychalski
„Poprawa stanu powietrza w Tomaszowie Mazowieckim wymaga działań wielokierunkowych. Kluczowe są kroki podejmowane przez urząd miasta. Dzięki działaniom prezydenta powstały dokumenty strategiczne, bez których nie moglibyśmy podjąć odpowiednich działań. Mam tu na myśli zarówno plan zaopatrzenia mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego w energię, ale przede wszystkim plan gospodarki niskoemisyjnej. Wszyscy wiemy, że bez zewnętrznych środków finansowanie przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu powietrza w naszym mieście byłoby trudne do zrealizowania. Aplikując o środki choćby do funduszu ochrony środowiska, pierwszym etapem sprawdzania wniosku jest weryfikacja czy samorząd miejski posiada odpowiednie plany i czy poszczególne działania są w nich zawarte. Jednocześnie w porozumieniu z prezydentem podjęliśmy decyzje o intensywnej rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej, na te działania Zakład Gospodarki Ciepłowniczej wyda w najbliższych latach ponad 10 mln złotych. Cały czas weryfikujemy możliwość budowy w Tomaszowie Mazowieckim elektrociepłowni geotermalnej, dzięki której moglibyśmy zasilać w energię cieplną osiedla domów jednorodzinnych, które obecnie nie mają możliwości przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Cały czas oczywiście modernizujemy także urządzenia w naszym zakładzie i tutaj należy zauważyć, że poziom emisji substancji z naszych instalacji spełnia dzisiaj najbardziej rygorystyczne normy unijne. Problem jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy musi być i jest dla nas jednym z najważniejszych priorytetów”.
Czytaj także
Napisz komentarz
Komentarze