Najlepsze miejsce.
Bez wątpienia najlepszym miejscem na ogród skalny jest teren nasłoneczniony bądź znajdujący się w lekkim półcieniu. Dlatego ściana południowo-wschodnia lub zachodnia będzie idealnym miejscem, ponieważ wschodzące słońce nie jest tak intensywne dla roślin. Natomiast, na zachodnim stoku pomyślmy o posadzeniu roślin, które są odporne na intensywne nasłonecznienie lub dodatkowych krzewów, które mogą dać im trochę cienia.
Jeśli chodzi o część północną naszego„skalniaka” to miejsce najbardziej chłodne, dlatego pamiętajmy o posadzeniu tam odpowiednich gatunków roślin. Oczywiście można spotkać ogrody skalne, które w całości są cieniste. Wtedy będzie nas ograniczał wybór roślin, co przełoży się na efekty wizualne. Niewątpliwie uroku naszemu „skalniakowi” dodadzą strumienie, wodospady lub staw usytuowany w najniższym miejscu. Można go także zlokalizować w dobrze widocznym z okien domu czy tarasu miejscu.
Jaki wybrać materiał?
Wybór odpowiedniego kamienia zależy od charakteru i aranżacji całego ogrodu, czyli użytych w nim materiałów budowlanych. Dlatego, jeśli mamy wiele elementów z granitu np. kostkę granitową, warto również zastosować ten kamień na„skalniaku”. Musimy wiedzieć, że wybór kamieni ma istotny wpływ na rośliny, bo niektóre z nich wymagają właściwego odczynu podłoża. Tak więc wapień czy bazalt da podłożu kwaśny odczyn. Natomiast granit, który jest jedną znajtwardszych skał, przez co proces jej wypłukiwania jest stosunkowo wolny, doprowadzi do niewielkiego zakwaszenia podłoża.
Niestety, piaskowiec i bazalt są miękkie, przez co łatwo poddają się warunkom atmosferycznym i tracą swój jasny kolor. Formak granitowy, dzięki ładnej fakturze pomoże zaaranżować wyjątkowy ogródek skalny. Cechuje go przede wszystkim trwałość i duża odporność na warunki atmosferyczne.
Wybierając kamienie pamiętajmy, żeby miały podobne pochodzenie. Zebranie zbyt dużej ilości kamieni, które różnią się barwą, kształtem czy fakturą zepsuje oczekiwany efekt i wprowadzi chaos. Najefektowniej prezentują się kamienie duże o nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami, które dzięki swojej formie będą nadawały naturalny efekt. (źródło: http://www.granit-kostrza.pl/)
Przemyślany projekt.
Teraz tylko należy wybrać odpowiednie rośliny i gotowe. Układanie „skalniaka” rozpoczyna się na wiosnę, dlatego warto już zimą wykonać projekt i przemyśleć, gdzie oraz jakie rośliny chcemy posadzić. Pamiętajmy, że w ogrodzie skalnympowinny rosnąć rośliny przede wszystkim skalne czy typowo alpejskie. „Skalniak” powinien też być przemyślanym i zadbanym elementem ogrodu, a nie przypadkowym zbiorowiskiem różnych kamieni.
Napisz komentarz
Komentarze