Porównaj stan mieszkania z ustaleniami zawartymi w umowie!
Sam odbiór mieszkania ma miejsce tuż przed sygnowaniem aktu notarialnego. Ważne jest, aby to właściciel osobiście był na miejscu, aby mógł sprawdzić, czy standard spełnia wymogi umowy oraz jego oczekiwania. Jest to nie tylko kwestia estetyczna. Cały sens kontroli polega na uchronieniu kupującego przed przyszłymi kosztami, jakie będzie musiał ponieść w przypadku naprawy czegoś, co zostało przeoczone przez dewelopera i nowego właściciela.
Skontroluj standard lokalu – zabierz ze sobą osobę, która zna się na budowlance i wykańczaniu wnętrz!
Bezpiecznie jest zabrać ze sobą osobę, która ma doświadczenie budowlane oraz wykończeniowe – dzięki wprawnemu oku specjalisty o wiele łatwiej wyszukacie ewentualne niedoróbki. Dlaczego jest to tak ważne? Bardzo często w momencie odbioru lokalu jesteśmy bardzo przejęci. Jedną nogą już się wprowadzamy – to powoduje, że mamy bardziej pobłażliwy sposób oglądu naszego nowego lokalu. Najczęściej dopiero po kilku dniach okazuje się, że coś jest nie tak z drobnymi szczegółami – a to przecież one tworzą naszą codzienność.
Co mamy zrobić, gdy wśród naszych znajomych nie ma osoby, która by specjalizowała się kwestiach budownictwa? Alternatywą jest zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego. Możemy zgłosić się do firmy zajmującej się odbiorami mieszkań. Będzie nas to kosztować około 200 – 300 zł. Jednak czym jest ta kwota w porównaniu z późniejszymi kosztami naprawy naszego wymarzonego ”M”.
Sam odbiór powinien być niespieszny i wykonywany za dnia, gdy jest jasno. Co należy ze sobą zabrać? Poziomicę, miarę, kątownik, umowę w której znajdują się wszystkie wytyczne oraz projekt mieszkania. Odbiór powinien być przeprowadzany bardzo dokładnie, zaczynając od ogólnego wyglądu kończąc na małych detalach takich jak kontakty, poziom wylewki w narożnikach, zamykanie okien i drzwi. Nie można zapomnieć o zweryfikowaniu wszelkich instalacji elektrycznych, gazowych, wodnych i kanalizacyjnych. Przeoczenia mogą nas potem słono kosztować.
Co zrobić w przypadku, gdy dostrzegliśmy wady mieszkania w trakcie odbioru lokalu?
Gdy dostrzeżemy niedoróbki o których my - kupujący wcześniej nie wiedzieliśmył, możemy skorzystać z przysługujących nam praw wynikających z zapisów w kodeksie cywilnym. Wiążące są przepisy dotyczące rękojmi, w przypadku, gdy wady lokalu obniżają wartość mieszkania, zmniejszają jego użyteczność oraz gdy lokal został oddany jako niekompletny lub posiada wady prawne.
Przepisy nie regulują terminów czy przebiegu odbioru! Cóż to znaczy? Wszelkie informacje o terminie i przebiegu są zawarte w umowie deweloperskiej zawartej pomiędzy właścicielem inwestycji a nabywcą.
Artykuł powstał przy współpracy z warszawskim deweloperem marvipol.pl
Napisz komentarz
Komentarze