Droga do bycia adwokatem i założenia togi jest długa. Warunkiem koniecznym, by myśleć o wykonywaniu tego zawodu, jest ukończenie studiów prawniczych. Zdobycie dyplomu nie jest wcale łatwe – każdy kolejny rok na uczelni wiąże się ze zgłębianiem innych gałęzi prawa, np. cywilnego, karnego czy administracyjnego. W wyborze specjalizacji mogą pomóc praktyki, które każdy student odbywa pod koniec studiów w wybranej przez siebie kancelarii, sądzie lub prokuraturze.
Studenci myślący o tym, by w przyszłości założyć adwokacką togę, mogą sprawdzić się m.in. w studenckich poradniach prawnych. Działać w nich mogą studenci ostatnich lat. Dzięki praktykom, każdy zainteresowany może sprawdzić, czy będzie potrafił w przystępny sposób odpowiedzieć na pytania osób poszukujących pomocy prawnej.
Aplikacja – jak się na nią dostać i jak ją ukończyć?
Aplikację adwokacką mogą odbyć wyłącznie te osoby, które pozytywnie zdadzą egzamin wstępny. By do niego przystąpić, zainteresowani muszą złożyć komplet dokumentów i uiścić stosowną opłatę. Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, niezbędne jest złożenie:
- wniosku o dopuszczenie do egzaminu wstępnego,
- kwestionariusza osobowego,
- życiorysu,
- kopii dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego,
- oryginału dowodu uiszczenia opłaty za egzamin wstępny,
- 3 zdjęć zgodnych z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych.
Osoby, które dostaną się na aplikację, będą uczestniczyły w zajęciach przewidzianych programem mającym na celu przygotowanie przyszłego adwokata do samodzielnego wykonywania zawodu. Aplikacja zawsze rozpoczyna się 1 stycznia każdego roku i trwa 3 lata. Kończy się egzaminem adwokackim. Imiona i nazwiska tych, którzy otrzymają pozytywny wynik z egzaminu, są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.
Na czym polega praca adwokata?
Ci, którzy zdecydują się wykonywać zdobyty zawód, mogą reprezentować swoich klientów zarówno przed sądami, jak i urzędami. Co ważne, adwokat – w odróżnieniu od radcy prawnego – może reprezentować klientów w sprawach karnych czy karno-skarbowych.
Praca adwokata polega jednak nie tylko na reprezentowania klientów, lecz także na sporządzaniu pism. Całkiem spora grupa adwokatów nie nastawia się na współpracę z klientami indywidualnymi, lecz przedsiębiorstwami. Wówczas ich praca skupia się na opiniowaniu lub sporządzaniu np. umów. W ten sposób firmy mogą uchronić się przed niekorzystnymi dla siebie zapisami. Oferty pracy można znaleźć np. tutaj.
Gdzie znajdzie pracę adwokat?
Adwokat nie zawsze musi prowadzić działalność na własny rachunek, choć wówczas najlepiej będzie, by nawiązał współpracę z biurem rachunkowym, które zadba o prowadzenie jego ksiąg rachunkowych. Poza możliwością otwarcia własnej kancelarii, może on praktykować również w zespole adwokackim lub spółce (np. cywilnej lub jawnej).
Napisz komentarz
Komentarze