Skafander suchy
To element wyposażania, który będzie izolacją od wody. Jeżeli jesteśmy osobami, które nie nurkują więcej niż 30 razy w roku, z pewnością dobrze się sprawdzi skafander neoprenowy. Jest prosty w obsłudze, dobrze izoluje przed chłodem i nie używając go nie nurek nie potrzebuje dodatkowo przywdziewać innej ochrony,. Ponadto stwarza mniejsze opory podczas nurkowania w porównaniu ze skafandrem membranowy. Jest on przeznaczony do zanurzania się na niewielkich głębokościach, więc dla osoby początkującej i uczącej się, na pewno wystarczy z powodzeniem.
Warto jednak pamiętać, że im głębiej zanurzamy się w skafandrze neoprenowym, tym na mniejszą izolację cieplną możemy liczyć. Należy także brać pod uwagę, że ten typ sprzętu musi być dobrze dopasowany do ciała, dlatego mogą wystąpić problemy z wkładaniem go i szczególnie na początku, nim nurek nie nabierze wprawy, będzie potrzeba pomoc kogoś innego.
Maska, płetwy i fajka
Te elementy niezbędne są do krótkiego nurkowania bez butli. Należy zawsze dobrze sprawdzić, czy maska idealnie przylega do twarzy. Nie wystarczy mierzenie w sklepie, najlepiej jest to sprawdzić "na morko", najlepiej na basenie. Płetwy są niezbędne by poprawić motorykę nurka w wodzie, ponieważ dzięki nim zwiększa się powierzchnia stopy. Tak naprawdę, jeżeli mamy na sobie płetwy, to możemy poruszać się w wodzie jedynie za ich pomocą, bez użycia rąk. Wyróżniamy kilka rodzajów płetw, ale jedynie te paskowe, zaliczamy do akcesoriów wchodzących w skład sprzętu do nurkowania.
Fajka to sprzęt do nurkowania, pozwalający na oddychanie powietrzem z powierzchni. Jeżeli pragniemy zejść na większą głębokość, gdzie nie będzie możliwe napełnianie płuc powietrzem znajdującym się na powierzchnią wody, konieczny jest zakup sprzętu takiego jak butla i aparat oddechowy. Butla jest napełniona sprężonym powietrzem i w zależności od jej pojemności, pozwala na dłuższe zejście pod wodę, bez konieczności zanurzania się
Kamizelka ratowniczo-wyrównawcza
To wyposażenie obowiązkowe dla każdego nurka. Zakłada się ją ze względów wygody, ale i bezpieczeństwa ponieważ ten sprzęt do nurkowania pomaga samoczynnie wynurzyć się, jeżeli dojdzie do sytuacji, że nurek poczuje się źle lub nawet straci przytomność. Oczywiście zadaniem kamizelki jest także pomoc w odpowiednim wyważeniu nurkującego na dowolnej głębokości. Obecnie nie jest dopuszczalne nurkowanie bez kamizelki.
Wyposażenie pomocnicze
W skład pomocniczego sprzętu do nurkowania wchodzą takie detale jak głębokościomierz, nóż, latarka czy kompas. Nie jest to sprzęt obowiązkowy i zazwyczaj stosują go profesjonalni płetwonurkowie, by mierzyć pewne parametry pod wodą.
Ktoś, kto pragnie rozpocząć przygodę z nurkowaniem, nie musi od razu kupować całego sprzętu. Na pierwszy raz można go wypożyczyć, ażeby sprawdzić, czy ten sport w ogóle będzie nam odpowiadał. Ponadto pierwsze próby nurkowania, na przykład na kursie odbywają się w basenie lub na małej głębokości więc butla zupełnie nie będzie potrzebna. Dopiero, kiedy zdecydujemy, że z tym sportem chcemy związać się na dłużej, można rozpocząć kompletowanie całości tego co niezbędne, a potem elementów dodatkowych. Można również skorzystać z ofert dobrego sprzętu używanego, a przynajmniej niektórych detali.
Inspiracją przy pisaniu materiału był sklep nurkowy DiveGear oferujący sprzęt do nurkowania dla amatorów i dla zaawansowanych.
Napisz komentarz
Komentarze