ODwiert wczoraj wystartował. Dziennikarze mogli obserować proces uruchamiania "wierteł na specjlnie zorganizowanej konferencji prasowej. Udział w niej wzięli: Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Artur Michalski - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Adam Koziełek - dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Robert Flak - wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń, Bogdan Noga - prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Geologicznego POLGEOL i Andrzej Cozac, główny inżynier ds. wierceń powierzchniowych w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń.
Pomysłodawcą wykorzystania ciepłej wody z wnętrza Ziemi dla mieszkańców naszego miasta był jeszcze w ubiegłej kadencji Marcin Witko. Cztery lata trwały przygotowania do realizacji projektu i starania o dofinansowanie. Na realizację odwiertu Tomaszów Mazowiecki otrzymał sto procent dotacji, co oznacza, że za wszystko zapłaci Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Wszędzie, gdzie to możliwe staramy się wspierać jako Narodowy Fundusz Rzeczpospolitej Polskiej takie właśnie odnawialne źródła energii jak geotermia, ponieważ ma najlepsze możliwe parametry jeśli chodzi o ekologię i bezpieczeństwo dostaw. W związku z tym pragnę pogratulować bardzo szczerze i cieszę się, że odwiert został właśnie dzisiaj rozpoczęty. Mamy nadzieję, że w przeciągu tych paru tygodni firma dowierci się do odpowiedniej głębokości, parametry zostaną potwierdzone i będziemy mogli realizować dalsze inwestycje, czyli wykorzystać ciepło z wnętrza Ziemi. Sam próbny odwiert jest bezkosztowy dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Tym bardziej więc należy pogratulować i cieszyć się, gdyż badania geologiczne są badaniami bardzo drogimi. Tomaszów jest jednym z niewielu miast w Polsce, które uzyskały dotację na ten cel - pogratulował pomysłodawcy realizowania tego przedsięwzięcia Marcinowi Witko wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Artur Michalski.
- Tomaszów Mazowiecki czekał bardzo długo na ten dzień. Mam nadieję, że dzięki pracom uda się poprawić w znaczny sposób stan powietrza w naszym mieście. Jeżeli okaże się, że woda jest ciepła, na pewno będziemy chcieli włączyć ją w system ciepłownictwa w Tomaszowie Mazowieckim, ale nie ukrywam, że plany mamy dużo szersze. Dzisiaj za wcześnie, żeby o tym mówić, bo najbliższym naszym planem jest to, by po odwiercie już tym, badawczym, wybudować drugi odwiert wtłaczający wodę z powrotem do środka, albowiem woda musi nagrzać się z powrotem w ziemi, byśmy mogli ją, ciepłą wykorzystać ponownie i wówczas już użytkować to źródło geotermalne. Mieszkańcom naszego miasta też zdradzę, że naszym drugim celem, ale też ważnym, wykorzystać tę wodę dla celów zdrowotnych i rekreacyjnych - powiedział Marcin Witko
Prezydent podkreśla, że zdrowie i życie ludzie jest bezcenne, dlatego w Tomaszowie realizujemy kolejny projekt w celu poprawy jakości powietrza. Miasto stoi przed wyzwaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych w ponad 30 procentach. To początek drogi ale włądze miasta wierzą, że produkcja "zielonej energii" zakończy się sukcesem. Energia odnawialna jest dużo lepsza, niż energia ze spalania węgla. Warto przy pomnieć, że w tamtym roku zapłaciliśmy ponad 3 mln zł w ramach opłaty emisyjnej.
- Zaczynamy właśnie teraz, jesteśmy na etapie przygotowań całego placu budowy. Teren został zniwelowany, wyłożony płytami. Została przywieziona i zainstalowana pierwsza wiertnia, która będzie wierciła na około 40 metrów, a następnie będzie wymieniona na dużo większą, która będzie już głębiła do momentu uzyskania dostępu do wody, czyli mniej więcej szacujemy do około dwóch tysięcy metrów - omówił w skrócie działania, jakie czekają na wykonawcę, Robert Flak.
- Myślę, że pod koniec czerwca będzie wiadomo jakie na pewno parametry ta woda osiągnie - przewiduje Bogdan Noga z Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol.
Czekamy więc do czerwca i wtedy powinno być już wiadomo jaką temperaturę ma woda i czy będzie można podjąć dalsze działania związane z wykorzystaniem tego darmowego ciepła.
Napisz komentarz
Komentarze