Uprzejmie informuję, że Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program profilaktyki raka szyjki macicy w Łodzi wysyła właśnie ponad 200 tysięcy zaproszeń na badania cytologiczne!
Zaproszenia trafią do tych pań, które w ciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktycznego i są w wieku od 25 do 59 lat. W Łódzkiem zaproszenia otrzyma 209 tysięcy pań.
W zaproszeniu wskazany jest najbliższy gabinet ginekologiczny, w którym można skorzystać z badania. Oczywiście każda z pań może skorzystać z bezpłatnej cytologii w dowolnie wybranej placówce, która ma kontrakt z NFZ na realizację programu profilaktyki raka szyjki macicy – w Łódzkiem jest niemal 200 gabinetów ginekologicznych (których pełen wykaz jest dostępny na stronie www.wybierzzycie.pl).
Panie, które nie dostaną zaproszenia, a kwalifikują się do badania, mogą także skorzystać z cytologii.
Bezpłatna cytologia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko i bezboleśnie wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowe ( w tym przedrakowe) zmiany na szyjce macicy.
NFZ podkreśla, że zrobienie cytologii w gabinecie, który ma umowę z NFZ i wykonuje badania w ramach programu profilaktycznego daje paniom gwarancję, że badanie jest właściwie wykonane i rzetelnie ocenione.
Rak szyjki macicy
W Polsce rocznie na raka szyjki macicy choruje około 3,5 tys. kobiet. Umiera – 1700. Niestety, z bezpłatnej cytologii korzysta coraz mniej kobiet. W Łódzkiem rocznie choruje na raka szyjki macicy około 200 pań.
Wiele pacjentek zgłasza się do renomowanej placówki, w której leczy się i diagnozuje raka szyjki macicy – Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Co 10. pacjentka nie korzystała nigdy z cytologii! Większość kobiet, które się zgłaszają z rakiem szyjki, ma od 30 do 59 lat. Panie zgłaszają się, niestety, już z zaawansowanym nowotworem i często można im tylko zaproponować jedynie leczenie paliatywne – to znaczy, że nowotwór można jedynie zaleczyć i poprawić komfort życia, a szanse na wyleczenie są niewielkie . Na szczęście dzięki regularnej cytologii zgłasza się coraz więcej kobiet z bardzo wczesnym stadium nowotworu lub zmianami przed nowotworowymi, gdy choroba ta jest całkowicie uleczalna.
Pamiętajmy! Rak szyjki macicy rozwija się powoli, przez 10-20 lat.
Program profilaktyki raka szyjki macicy w Łódzkiem
Objęcie populacji profilaktycznym badaniem cytologicznym w 2014 roku wynosiło 21,5 % dla Polski, natomiast w województwie łódzkim wynosiło 20,5 % - 12. miejsce w Polsce. Na dzień 1 sierpnia 2015 z bezpłatnej cytologii skorzystało 21 % pań. Samodzielnie na badania z otrzymanym zaproszeniem zgłasza się, niestety, tylko 5 % pań.
W Łódzkiem są miejscowości, w których z badań skorzystało zaledwie kilka procent pań. Najwięcej kobiet - 30,7 % populacji - skorzystało z bezpłatnej cytologii w powiecie pabianickim, najmniej – 9% w powiecie wieluńskim.
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył na Profilaktykę Raka Szyjki Macicy od 2007 roku prawie 17,5 mln PLN. Świadczenia w ramach Programu Profilaktycznego są nielimitowane, co oznacza, że NFZ zapłaci za każdą wykonaną w ramach programu profilaktycznego cytologię.
W okresie od 2007 do 2014 roku w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w województwie łódzkim zostało przebadanych 370 985 kobiet. Na podstawie wyniku badania cytologicznego wykryto 11 297 zmian o charakterze dysplastycznym – czyli potencjalnie przednowotworowym. Pamiętajmy, że na tym etapie rozwoju choroby leczenie jest w 100% skuteczne.
Napisz komentarz
Komentarze