Ruszaj się!
Tak, jak wspomniano na początku, żylaki pojawiają się, gdy z nóg krew nie dopływa prawidłowo – dzieje się tak często, gdy długo przebywamy w pozycji siedzącej. Dlatego w grupie ryzyka występowania żylaków są przede wszystkim osoby, które mają właśnie taki charakter pracy. O ile to możliwe, powinny one wstawać na dwie, trzy minuty i po prostu się przespacerować, aby rozprostować kości oraz pobudzić krążenie.
Nie zaszkodzi też codzienne leżenie z nogami uniesionymi powyżej linii serca, minimum 10-15 minut, a jeśli możesz, to częściej.
Odpowiedni strój
Pozycja siedząca to jednak niejedyny czynnik wpływający na ryzyko pojawienia się żylaków. Równie często dochodzi do nich poprzez dobór nieodpowiedniej garderoby, przede wszystkim butów. Panie kochające szpilki, powinny wybierać obuwie na niższym obcasie, nie przekraczającym 5 centymetrów i o podeszwie bardziej przypominającej kształtem stopę. Niemniej istotne jest to, co na łydkach – mowa tutaj przede wszystkim o obcisłych spodniach, pończochach czy skarpetkach, które uciskają żyły i hamują prawidłowe krążenie – je też warto wymienić na luźniejsze.
Niższa temperatura
Kąpiele w bardzo gorącej wodzie, częste wizyty w saunie, czy nadmierne opalanie w solarium również wpływają źle na krążenie, dlatego zminimalizujmy ten czynnik, biorąc nieco chłodniejszą kąpiel, a do sauny chodząc rzadziej.
Sport to podstawa
Nie trzeba ukrywać, że problemy z żylakami mają w dużej mierze osoby z nadmiarem kilogramów. Nadwaga niekorzystnie wpływa na wiele procesów w organizmie, obciąża również stawy. Dlatego warto z nią walczyć, przede wszystkim stosując dietę bogatą w warzywa i owoce, pamiętając o regularności posiłków i unikaniu potraw tłustych.
Dla pobudzenia krążenia i wzmocnienia kondycji żył najlepiej uprawiać sporty, które nie obciążą nóg. Mowa tutaj np. o jeździe na rowerze, pływaniu czy spacerach z kijkami, które stały się ostatnio popularne. Lepiej zrezygnować jednak z biegania, czy skoków na skakance. To będzie też świetny motywator w walce z nadwagą – pamiętaj, z nadmiarem kilogramów nie ma żartów.
Profilaktyka żylaków to też leczenie farmakologiczne. W aptekach dostępne są środki, które wzmacniają kondycję żył i wspomagają krążenie, poprawiają też napięcie naczyń żylnych.
Jeśli odczuwasz objawy ciężkości nóg po całym dniu pracy, mrowienia, uczucia skurczu w łydkach lub na Twoich łydkach i udach pojawiają się żyłki, to może być pierwszy sygnał do niewydolności żylnej. Skontaktuj się z lekarzem, który określi sposób leczenia i przekaże informacje dotyczące dbania o żyły.
Michał Janas Artykuł został przygotowany na podstawie www.i-apteka.pl/product-pol-2362-DIOSMINEX-0-5g-x- |
Napisz komentarz
Komentarze