Jak ważną rolę odgrywało w dawnej medycynie leczenie wonnymi olejkami świadczy chociażby fakt, że ich cudowne właściwości były opiewane w pieśniach i poezji. Opisy i receptury różnych olejków znaleźć można w starożytnych księgach, egipskich papirusach, a nawet w Biblii.
Zapachem w chorobę
Aromaterapia staje się coraz popularniejsza i grono jej zwolenników stale się powiększa. Uznawana jest za gałąź medycyny naturalnej i polega na terapii wielu dolegliwości olejkami eterycznymi uzyskiwanymi z roślin. Zaliczane są one do grupy leków ziołowych. Do organizmu podawane są przez inhalacje (za pomocą podgrzewanych kominków, inhalatorów, nawilżaczy powietrza) oraz przez skórę w formie masażu lub kąpieli, a czasem także doustnie na przykład. Termin aromaterapia wymyślił w na początku XX wieku francuski chemik Rene-Maurice Gattefosse, który w czasie pierwszej wojny światowej leczył tą metodą j rannych żołnierzy.
W zależności od rośliny z której są pozyskiwane posiadają różne właściwości: mogą rozgrzewać, chłodzić, działać antyseptyczne, stymulująco lub kojąco, a nawet nasennie. „Niektóre pobudzają układ immunologiczny, inne z kolei poprawiają krążenie. Wiele z nich wykazuje działanie przeciwbólowe - łagodzą m.in. bóle mięśni i stawów oraz migreny, pomagają także przy przeziębieniu. Z niektórych roślin można uzyskać kilka odmiennie działających olejków, na przykład z pomarańczy można wyodrębnić aż trzy - jeden olejek znajduje się w kwiatach, kolejny w skórce owoców, a trzeci - w liściach i każdy z nich ma zupełnie odmienne działanie.” – czytamy na stronie http://yups.pl
Przygoda z zapachami
Bardzo ważna w aromaterapii jest jakość oraz pochodzenie olejków. Własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne. Olejki syntetyczne, które są zdecydowanie tańsze, niestety nie posiadają właściwości leczniczych i nadają się jedynie do aromatyzowania powietrza.
Najlepiej kupować olejki w szklanych buteleczkach, z ciemnego szkła – w takich opakowaniach oleje najdłużej zachowują swoje właściwości. Powszechnie używanych jest około 40 olejków. Można je kupić w aptekach lub specjalistycznych sklepach stacjonarnych lub internetowych. Przed zakupem warto jest sprawdzić certyfikaty.
Olejki stosowane do masaży, należy najpierw rozcieńczyć w oleju nośnikowym. Bardzo dobrze sprawdzą się oleje roślinne tłoczone na zimno (słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek). Świetnie są także ze słodkich migdałów, jojoba lub z nasion winogron. Najczęściej stosuje się stężenie 20 kropli na 50 ml oleju bazowego. Można je także dodawać do kąpieli, wystarczy dodać 5 kropli na wannę wody.
Niestety nie wszyscy mogą korzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Ostrożnie olejki powinny stosować kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Niewskazane są dla alergików.
Napisz komentarz
Komentarze