Czy otyłości winne są węglowodany?
Winą za epidemię otyłości i nadwagi, zwłaszcza w krajach rozwiniętych i wysoko rozwiniętych, obarczane jest nadmierne spożycie węglowodanów. Niemniej, nie można ich całkowicie wykluczyć z codziennego jadłospisu.
Węglowodany to inaczej cukry, które mogą być proste i złożone. Są one niezbędne dla ludzkiego organizmu dla prawidłowego funkcjonowania. Węglowodany zapewniają nam energię, poprzez oszczędne wykorzystywanie gospodarki tłuszczowej i lipidowej. Zadaniem węglowodanów jest transport tlenu w krwinkach czerwonych. Odpowiadają za natlenienie mózgu i wszystkich tkanek organizmu. Pomagają w prawidłowym działaniu perystaltyki jelit. Według dietetyków, nie powinno się całkowicie eliminować z naszej codziennej diety węglowodanów złożonych i prostych, w tym cukrów - glukozy i fruktozy, ale jadłospis nie może składać się tylko z takich składników. Racjonalne odchudzanie powinno obejmować przyjmowanie produktów z racjonalnym poziomem cukrów prostych i złożonych - przyznaje mgr farm. Agnieszka Wojtala z i-Apteka.pl
Zapotrzebowanie organizmu na węglowodany
Nie sposób określić uniwersalne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na spożycie węglowodanów w codziennej diecie, bowiem zależne jest ono od wieku, masy ciała i wykonywanej aktywności fizycznej danej osoby. Można podać jedynie przybliżone, średnie wartości. Powinniśmy generalnie spożywać co 2-3 godziny dawkę węglowodanów złożonych, co pozwoli na uregulowanie poziomu cukru we krwi. Codzienna dieta powinna zawierać minimalną ilość węglowodanów na dzień - około 100 gram, choć lepiej spożywać ich nieco więcej.
Nadmiar węglowodanów, zarówno prostych, jak i złożonych, odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, dlatego ich ograniczenie wspomoże skuteczne odchudzanie. W diecie odchudzającej niskowęglowodanowej powinniśmy wyeliminować takie produkty spożywcze jak:
- ryż,
- kasze,
- makarony,
- mąka,
- pieczywo,
- ziemniaki.
Warto także odrzucić bardzo słodkie owoce, będące źródłem cukrów prostych. Cukry proste w słodyczach najłatwiej są przyswajane przez organizm, tj. najszybciej przekształcane są w tłuszcz.
Gdzie znajdują się cukry proste?
Cukry proste powstają z pojedynczych cząsteczek cukru i wpływają na poziom glukozy we krwi każdej osoby. Ich spożycie powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i równie szybki jego spadek. U osób zdrowych, niechorujących na cukrzycę, spożycie takich węglowodanów powoduje natychmiastowe wydzielanie odpowiedniej ilości insuliny przez trzustkę, potrzebnej do transportu węglowodanów do tkanek i przekształcania ich w tłuszcz. Źródłem cukrów prostych są:
- słodycze,
- słodkie owoce,
- mleko,
- produkty dosładzane.
Zaleca się spożycie zdecydowanie mniejszej ilości cukrów prostych w stosunku do cukrów złożonych, dzięki czemu organizm otrzyma pożądaną dawkę węglowodanów, a w małym stopniu będą one budować tkankę tłuszczową, której pozbędziemy się dzięki jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Napisz komentarz
Komentarze