- Większość osób przyjęliśmy oczywiście w poradniach ale ponad 100 osób trafiło też na nasz oddział szpitalny, gdzie wykonano zabiegi radioterapii oraz chemioterapii- wyjaśniał dyrektor tomaszowskiego Nu-Med-u Paweł Paczkowski. - Diagnozujemy, że potrzeby są jeszcze większe. na tę chwilę w kolejce oczekujących znajdują się 43 osoby.
Dyrektor szpitala podkreśla, że zgodnie z art. 15 ustawy o działalności leczniczej placówka ma obowiązek udzielenia świadczenia zdrowotnego każdemu pacjentowi, który potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
Oczywiście nie wszyscy pacjenci wymagają natychmiastowej pomocy, nie miej pacjentom onkologicznym trudno ten fakt wytłumaczyć i odsyłać do innych ośrodków, co jest koniecznym ze względy na brak kontraktu z NFZ. Paczkowski komentując tzw. pakiet onkologiczny, stwierdził, że dotyczy on właśnie placówek, które kontrakty z Funduszem mają podpisane.
Art. 15. Ustawy o podmiotach leczniczych
Podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.
- Większość województw ma co najmniej dwa ośrodki terapii onkologicznej. My jesteśmy drugim w województwie łódzkim - mówi Maria Pytel, dyrektor ds. medycznych. - Wynika to z rosnących potrzeb pacjentów i wzrostu zachorowalności. Miasto i Powiat są dosyć duże a dotąd nie było tu onkologów, którzy przyjmowali by pacjentów na stałe.
Zainteresowanie leczeniem pacjentów w Tomaszowie jest ogromne. Niemal od pierwszego pacjenci przyjeżdżają i telefonują, chcąc umówić się na wizytę. Na miejscu zaskoczeni są warunkami, jakie dla chorych przygotowano w Centrum. Z porad i hospitalizacji korzystają u nas nie tylko tomaszowianie, ale także mieszkańcy sąsiednich powiatów i województw.
Jeden z pacjentów, z którymi mieliśmy możliwość porozmawiać, to mieszkaniec Opola.
- To już czwarty szpital, w którym jestem leczony - mówi mężczyzna w średnim wieku. - Z poprzednich wychodziłem coraz bardziej chory. Tutaj są zupełnie inne warunki. Wpływają na samopoczucie chorych. Mamy telewizję, za którą nie trzeba płacić, internet, łazienki z natryskami w pokojach. W dodatku wszystko w sposób przemyślany zostało tu zaprojektowane. Obiekt jest kameralny. Nie jest wielkim molochem, gdzie czulibyśmy się zagubieni.
Pacjenci chwalą też poziom obsługi. Zarówno tej lekarskiej, jak pielęgniarskiej ale i tej codziennej związanej z utrzymaniem porządku i czystości na oddziałach.
Wyposażenie techniczne Centrum stwarza wysoko standardowe warunki dla pacjenta, a wyspecjalizowana kadra, to niewątpliwe atuty i mocne argumenty w staraniach o kontrakt.
Władze Centrum Onkologii doceniają wsparcie ich starań o kontrakt ze strony pacjentów, ich rodzin a także organizacji pozarządowych współpracujących z Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Polega ono na wysyłaniu pism do łódzkiego NFZ.
- Pod wpływem oddolnych inicjatyw powstała petycja, którą skierujemy do NFZ. Podpisy pod dokumentem zbiera m.in. Stowarzyszenie Amazonek. Petycja trafia w różne miejsca i w różne środowiska, z których każdego dnia otrzymujemy kolejne podpisy poparcia. Wszystkim którzy w ten sposób nas wspierają serdecznie dziękujemy - podkreśla Paczkowski.
Centrum prowadzi stały dialog i korespondencje z płatnikiem, w celu zabezpieczenia świadczeń na terenie Tomaszowa Mazowieckiego, powiatu tomaszowskiego i powiatów ościennych. Starania o kontraktowanie usług medycznych z NFZ, podjęto już w 2013 roku, na etapie planowania inwestycji. W 2014 roku Ministerstwo Zdrowia przystąpiło do wdrożenia procedur tzw. "pakietu onkologicznego", który obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Ustawowo zdecydowano o wstrzymaniu kontraktowania usług onkologicznych na 2015 r., przedłużając aneksami umowy z dotychczasowymi placówkami.
- Lekarze, których zatrudniamy pochodzą z różnych województw - dodaje Maria Pytel. - Mają długoletnią praktykę i za nimi podążają też ich dotychczasowi pacjenci.
Ważny jest również jest fakt, że oddział w Tomaszowie prowadzi leczenie zarówno radykalnie jak i paliatywne, obejmujące wszystkie rodzaje nowotworów. Dla pacjentów z południowo-wschodniej części regionu łódzkiego, ośrodek ma dogodną lokalizację. Potrzebujący pomocy nie muszą czekać na miejsce w Łodzi, bądź w placówkach onkologicznych poza województwem łódzkim, jak to miało miejsce do niedawna. Centrum w swoich zadaniach ma również kształcenie studentów i prowadzenie działań naukowo-badawczych pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej.
Jak się okazuje, według najnowszych raportów, przyczyną co piątego zgonu w województwie łódzkim jest choroba nowotworowa! Region nie spełnia norm Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie wyposażenia w aparaturę do radioterapii, która rekomenduje jeden aparat na 250.000 mieszkańców (w województwie łódzkim jeden aparat przypada na 400.000 mieszkańców). Dodatkowo schorzenia diagnozowane są w stadium mocno zaawansowanym. Tak więc NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Tomaszów Mazowiecki jest odpowiedzią na pilne potrzeby pacjentów wynikające z bardzo niekorzystnych dla regionu statystyk.
Dyrektor Paweł Paczkowski mówił również o dobrej współpracy z Tomaszowskim Centrum Zdrowia oraz przyjaznym stosunku do kierowanej przez niego placówki, ze strony władz powiatu tomaszowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze