Na co dzień kuszeni niezdrową żywnością, często ulegamy i odwiedzamy np. lokale typu fast food – chroniczny brak czasy człowieka w XXI wieku to żadna nowość. Do tego mogą dochodzić inne czynniki jak:
- nieregularne odżywianie,
- brak odpowiedniej dawki aktywności fizycznej,
- siedząca praca itp.
Klasyfikacja BMI
Jeśli nie jesteśmy pewni czy mamy nadwagę, warto skorzystać z prostego sposobu, jakim jest indywidualne obliczenie swojego wskaźnika BMI. Odpowiednie kalkulatory by to zrobić możemy łatwo znaleźć w Internecie. Jeśli jednak akurat nie mamy dostępu do Sieci wystarczy wykonać proste obliczenie na kalkulatorze. Najpierw podnosimy do kwadratu wartość swojego wzrostu wyrażoną w metrach, a następnie dzielimy przez tą wartość naszą wagę np. przy wzroście 1,65 m i wadze 70 kg obliczenia będą wyglądać następująco:
1,7x1,7=2,89
70/2,89= 24,22 BMI
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie naszego wyniku w odpowiedniej tabeli (internetowe kalkulatory robią to za nas). Nadwaga rozpoczyna się od 25 BMI, a prawidłowa masa ciała oscyluje w przedziale 18,5-25,0. Im więcej brakuje nam do tej wartości zarówno w górę jak i w dół tym gorzej.
Skutki
Natomiast wiedza na temat skutków otyłości, czy choćby nadwagi nie jest już tak powszechna. Jak więc reaguje nasz organizm na zbędne kilogramy w masie naszego ciała? Jego reakcje można podzielić na dwa typy: „niemal natychmiastowe” oraz „sukcesywnie postępujące by objawić się w przyszłości”.
Cukrzyca
Osoba otyła, w sposób często nieświadomy, utraciwszy kontrolę nad masą swojego ciała może zachorować na cukrzycę typu 2. Zbędne kilogramy powodują, że w naszej krwi przybywa glukozy i to właśnie ten stan zwiększonego stężenia doprowadza do choroby. Obecnie u coraz młodszych osób diagnozuje się cukrzycę tego typu – kiedyś byli to przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku.
Serce, kości, oddychanie
Jak nietrudno się domyślić, większa ilość tłuszczu często objawia się podwyższonym cholesterolem u pacjenta. Jeśli dodamy do tego nadciśnienie tętnicze, to problemy sercowe – zawały, udary itd. - diametralnie zyskują na prawdopodobieństwie wystąpienia.
Osoba z nadwagą naraża również swój układ kostny na dodatkowe problemy zdrowotne. Masa ciała oddziałując na szkielet obciąża stawy, więc jeśli osoba jest bardzo otyła to nie tylko ma problemy z poruszaniem się, ale może to doprowadzić do przykrych zmian chorobowych np. w stawach kolanowych, a także w kręgosłupie.
Innym bardzo istotnym następstwem nadwagi są nocne problemy z oddychaniem. Osoba z nadwagą ma większe prawdopodobieństwo zachorowania na bezdech senny. W jego to wyniku organizm nie zostaje odpowiednio dotleniony, mogą pojawiać się częste bóle głowy, rozdrażnienie czy kłopoty z koncentracją, a nawet pamięcią.
Inne niemniej ważne skutki
Nie wszystkie objawy nadwagi są od razu widoczne. Niektóre mogą ujawnić się niespodziewanie np. po wielu latach. Spośród najważniejszych tego typu skutków najczęściej wymienia się:
- zaburzenia hormonalne i metaboliczne,
- nowotwory złośliwe,
- problemy psychologiczne (np. depresja).
Dziękujemy serwisowi centermedi.pl za konsultację merytoryczną.
Napisz komentarz
Komentarze