Często mięśnie pleców pomijane są dlatego, że nie jesteśmy w stanie sami ocenić efektów ciężkiej pracy nad nimi. Stając przed lustrem dostrzegamy wyrzeźbiony brzuch lub klatkę piersiową, a nie własny grzbiet. Warto jednak zdać sobie sprawę, że mocne plecy to nie tylko atut wizualny, ale również niezwykle istotny aspekt zdrowotny.
Mięśnie pleców a odpowiednia postawa ciała
Wady postawy są w zasadzie dziś zjawiskiem niepokojąco powszechnym. Za rzadko zwraca się uwagę na przygarbione plecy i nie koryguje się ewentualnych błędów. Wady postawy są wynikiem niezdrowych przyzwyczajeń oraz wielogodzinnego pozostawania w jednej nieprawidłowej pozycji. Przykładem oczywistym będzie długie przesiadywanie przed komputerem, ale równie niebezpieczne jest częste chodzenie przez kobiety w butach na wysokim obcasie. Ćwiczenia mięśni pleców mogą pomóc skorygować ten defekt. Dzieje się tak, ponieważ wykonywanie danego treningu wymusza od nas przybranie prawidłowej postawy. Oczywiście na nic zdadzą się litry potu wylane na siłowni, jeśli nie będziemy na co dzień zwracać uwagi na to, jaki kształt przybierają nasze plecy podczas codziennych prac.
Mięśnie pleców a zdrowy kręgosłup
Silne i mocne plecy stanowią dla ludzkiego kręgosłupa niezwykle istotny balast. Dobrze rozwinięte mięśnie pleców osłonią kręgosłup i odciążą go od wszelkich nasileń. Te przy siedzącym trybie życia są szczególnie dla niego szkodliwe. Mały i nieintensywny ruch bardzo mocno obciążają kręgosłup. Wiele osób dodatkowo szkodzi sobie poprzez spanie na wygodnym, ale bardzo niezdrowym miękkim materacu. Wszelkie bóle pleców mają swoje podłoże właśnie od nierozwiniętych i niewyćwiczonych partii mięśni pleców, które nie chronią kręgosłupa w należyty sposób.
Mięśnie pleców a skolioza
Silne mięśnie pleców chronią kręgosłup – w przeciwnym wypadku może dojść do jego skrzywienia. Jeśli ten uszczerbek nie jest zbyt poważny, to odpowiednimi ćwiczeniami możemy doprowadzić do poprawy defektu. Gorzej jeśli skrzywienie jest na tyle duże, że niektóre z ćwiczeń mogą tylko pogorszyć sytuację. Przy skoliozie należy unikać jak ognia ćwiczeń obiciążających ciało osiowo – np. słynnego martwego ciągu. Osoby ćwiczące zaznaczają, by trening odbywał się w pomieszczeniu z lustrami, co pomaga kontrolować postawę własnego ciała.
Trening nie tylko na siłowni
Ćwiczenia na mięśnie pleców są dość łatwe do wykonywania w domu. Lżejsze polecenia łatwo zrealizować bez żadnego specjalnego sprzętu. Lekarze bardzo chętnie namawiają do częstego pływania – to niezwykle korzystnie wpływa nie tylko na mięśnie pleców, ale także na cały tułów. Ten odpowiednio wzmocniony również odciąży kręgosłup i poprawi postawę ciała.
Warto pamiętać!
- Mięśnie pleców są bardzo złożone i potrzeba dużo cierpliwości, by efekt ćwiczeń nad nimi był widoczny.
- Stwierdzona skolioza może zostać zwalczona odpowiednimi ćwiczeniami, ale przed ich wykonaniem warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże w doborze odpowiednich ćwiczeń.
Nie wolno zapomnieć o innych partiach ciała. Skupienie się tylko na ćwiczeniach pleców osłabi pozostałe mięśnie.
Wojciech Chentkiewicz Artykuł został przygotowany na podstawie: Ćwiczenia na mięśnie pleców w MenStream.pl |
Napisz komentarz
Komentarze