Życie niekiedy bywa bardzo trudne i wymaga od ludzi więcej, niż potrafią czy chcą znosić. Jest wiele sposobów radzenia sobie z trudnościami lub zdobywania nowych umiejętności, które umożliwiają wprowadzenie satysfakcjonujących zmian. Jedną z nich, coraz chętniej braną pod uwagę, jest skorzystanie z pomocy psychologicznej – psychoterapii.
Tradycyjnie psychoterapia wyrastała z podejścia, które skoncentrowane było na jednostce. Próby zrozumienia zachowań, które rządzą ludźmi doprowadziły z czasem do powstania wielu teorii i podejść. Część z nich podkreślała lub wręcz stawiała na pierwszym miejscu komunikację i system rodzinny, to co dzieje się między ludźmi.
Powtarzające się problemy w związku (nieformalnym czy małżeństwie), trudności w komunikacji czy brak satysfakcji ze wspólnie tworzonej relacji są powodami, dla których partnerzy poszukują pomocy. Kiedy wspólnie widzą w takich poszukiwaniach sens, są skłonni zaangażować się w ten proces, terapia par może być jedną z możliwości. Zwykle zaczyna się ona od konsultacji, które pozwalają podjąć decyzje, w jaki sposób pracować nad rozwiązaniem trudności.
Jaka jest różnica między psychoterapią par a terapią indywidualną?
Terapia par koncentruje się na tym, co dzieje się między partnerami oraz w otoczeniu związku, na komunikacji, przeżyciach i trudnościach relacji. Oczywiście zakłada obecność i udział obu stron.
Natomiast obszarem zainteresowania psychoterapii indywidualnej jest to, co dzieje się z osobą, jej doświadczenia, przeszłość, czy wyzwania przed którymi stoi.
„To twój problem!”
Czasami jedna ze stron w związku szuka pomocy, a druga nie jest nią zainteresowana. W takich sytuacjach trudności w relacji mogą być przedmiotem indywidualnej pracy.
Ile czasu trwa terapia małżeńska/związku?
Krótkoterminowa terapia par zwykle obejmuje około trzech sesji. Tak szybkie rozwiązanie trudności jest możliwe, kiedy dotyczy ona względnie dobrze określonego konfliktu, który nie porusza podstawy związku.
Jednak często problemy, z którymi zmaga się para, powstawały latami i opierają się na trwałych wzorcach. Często też decyzja o poszukiwaniu pomocy jest wielokrotnie odkładana i zapada dopiero w rezultacie skrajnie trudnych doświadczeń. W takich sytuacjach praca jest dłuższa. Zwykle psychoterapia związku trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sesji.
Jak zwykle wygląda terapia par?
Psychoterapia taka polega na rozmowie, w której uczestniczy para oraz jeden lub dwóch terapeutów. Jej treść i przebieg są chronione tajemnicą zawodową terapeuty i opierają się na szacunku oraz dobrowolności.
Taka rozmowa m.in.:
- umożliwia każdej ze stron wyrażenie i dopełnienie swojego stanowiska
- daje okazję żeby partnerzy wspólnie podejmowali decyzję na ważne dla siebie tematy,
- umożliwia usłyszenie drugiej strony,
- poprawia komunikację,
- umożliwia prowadzenie dialogu w bezpiecznym otoczeniu,
- daje okazję do wglądu i rozszerzenia lub zmiany swojego stanowiska.
Sesje trwają zwykle godzinę lub 90 minut i odbywają się w regularnych odstępach czasu.
Co jest potrzebne, żeby zacząć?
Najważniejsza jest zgoda obojga partnerów i wola rozwiązania trudności.
Kiedy jedna ze stron nie widzi potencjalnych korzyści dla siebie z pracy terapeutycznej lepszym pomysłem jest terapia indywidualna.
Autor: Janina Dąbrowska. Materiał zrealizowany na podstawie treści publicznie dostępnych, w tym na stronie „Psychologia Par”. |
Napisz komentarz
Komentarze