Warto pamiętać, że poza jedzeniem o zapachu skóry decydują także ubrania, które nosimy, palenie papierosów, stres, hormony oraz choroby, leki czy używane kosmetyki.
Pot który wydzielają nasze gruczoły potowe jest w sposób naturalny pozbawiony zapachu. T co wyczuwamy to wynik jego zetknięcia z naszą skórą, gdzie właśnie zachodzą procesy chemiczne nadające mu określoną woń. Mikroorganizmy na naszej skórze, podczas procesu rozkładu substancji (białek, tłuszczów i cukrów) wydzielonej przez nasze gruczołu potowe mają decydujący wpływ na to jaki wytworzy się zapach. Widać tu jak na dłoni związek diety z zapachem, gdyż to co jemy decyduje o związkach jakie zostaną później usunięte przez nasze ciało za pomocą skóry.
Na naszym ciele znajdują się dwa rodzaje gruczołów potowych:
- ekrynowe (ilość 2-5 mln, odpowiadają za termoregulację organizmu oraz prawidłowy poziom pH skóry, pot przez nie wydzielany w 98 % składa się z wody, zawiera mocznik, amoniak, żelazo, potas oraz magnez, nie wspomaga rozwoju mikroorganizmów, a więc nie tworzy brzydkiego zapachu),
- apokrynowe (ich rozwój przypada na okres dojrzewania, uczestniczą oraz wspierają proces usuwania toksyn z organizmu, przyczyniają się do nieprzyjemnego zapachu, pot ich składa się z wody, mocznika, tłuszczów, białek oraz kwasu mlekowego, poprzez pokarm mogą do niego trafić także fosforany i siarczany, świetna pożywka dla mikroorganizmów jak np. bakterie).
Ważną informacją jest, iż pot wydzielany za pomocą ich obu jest w równej mierze bezwonny.
By ograniczyć wydzielanie nieprzyjemnego zapachu należy ograniczyć w swojej diecie produkty zawierające dużą ilość białek oraz tłuszczów (substancji będących pożywieniem dla mikroorganizmów) czyli wszelkiego rodzaju niezdrowe pokarmy o wysokim deficycie substancji mineralnych oraz witamin. Za dużo siarczanów w diecie też nie pomaga, więc powinno się ograniczyć spożycie takich produktów jak cebula, brokuły i czosnek.
Pikantne potrawy to automatycznie również większa ilość potu, a to wszystko dzięki ich właściwości do zwiększania gruczołów obu rodzajów. Sztuczne barwniki oraz nadmiar konserwantów z ich nadwyżka substancji aromatyzujących są w stanie również zaszkodzić zapachowi naszej skóry.
Ważną sprawą jest też zbyt intensywne jedzenie, gdyż przykry zapach może być także wytworzony w wyniku nieprawidłowego przetrawienia pokarmu. Wtedy też nasze ciało o wiele szybciej wytwarza pot, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci zadbania o to, jak pachnie powierzchnia naszej skóry.
Dzięki uprzejmości serwisu nadiecie.net artykuł został skonsultowany merytorycznie.
Napisz komentarz
Komentarze