Podstawowym posunięciem każdej osoby będącej na diecie jest patrzenie na wartość kaloryczną produktów. Informacje na temat ilości kalorii w danym artykule spożywczym sprawdzić można na jego opakowaniu lub w specjalnej tabeli kalorii. Wartość energetyczna rzeczy, które trafiają do naszego układu trawiennego jest bardzo istotna przy planowaniu skutecznej diety. Jednak upragniony efekt utracenia kilku zbędnych kilogramów nie zależy tylko od tego.
Zawartość tłuszczu
Panuje przekonanie, że im więcej tłuszczu, tym więcej kalorii. Prawdą jest, że popularne tłuszcze nasycone są dla organizmu bardzo tuczące. Dlatego zdrowa dieta odchudzająca powinna wystrzegać się produktów z duża zawartością tłuszczów zwierzęcych. Nie oznacza to jednak, że tłuszcz jako taki musi całkowicie zniknąć z codziennego menu. Dzięki niemu ludzki organizm wytwarza energię niezbędną do codziennego funkcjonowania. Dużo zdrowego tłuszczu znajdziemy w rybach i oleju rzepakowym. Produkty te bogate są w kwasy omega-3, a uboższe w kwasy omega-6. Te drugie (choć niezbędne) w nadmiarze nie pozwolą osiągnąć upragnionej sylwetki.
Kwestia indeksu glikemicznego
Innym istotnym czynnikiem, który warto uwzględnić w swojej diecie jest indeks glikemiczny, czyli wskaźnik zawartości cukru w danym artykule węglowodanowym. Niezbędny przy diecie dla cukrzyków, coraz częściej znajduje zastosowanie u osób chcących stracić na wadzę. Każdy produkt posiada swój indeks glikemiczny. Im mniejsza jest jego wartość, tym niższe stężenie glukozy we krwi. Spożywanie produktów o niewielkim indeksie glikemicznym wskazane jest podczas odchudzania. Glukoza z takich produktów uwalnia się wolniej i dłużej się wchłania. Tym samym przez dłuższy czas czujemy się najedzeni, więc rzadziej sięgamy po kolejny posiłek. Co więcej, kontrolę trawienia cukrów można dodatkowo poszerzyć poprzez spożywanie np. produktów z dużą ilością błonnika. Ten wspomaga pracę jelit i nieco spowalnia proces przyswajania glukozy.
Białko
Kojarzone głównie z dietami dla kulturystów. Nie bez powodu, bo wpływa ono na przyrost tkanki mięśniowej. Dodatkowo białko korzystnie wpływa na przemianę materii. Dlatego spożycie niskotłuszczowych produktów bogatych w białko ureguluje proces trawienia i pomoże w uzyskaniu odpowiedniego efektu.
Zawartość soli
Zawartość soli w produktach również ma znaczenie dla końcowego efektu odchudzania. Wszystko przez właściwości popularnej „białej śmierci”. Ta bowiem zatrzymuje wodę w organizmie i sprawia, że przybieramy na wadzę. Oprócz tego sól sprawnie „oszukuje” ludzki mózg. Powoduje ona silne pragnienie, które najchętniej gasimy napojami niekoniecznie korzystnymi dla zdrowej diety.
Dodatki, barwniki i konserwanty
W zasadzie wszystkie chemiczne dodatki, które dominują w składzie produktu mają niekorzystny wpływ na wagę i samopoczucie. Dlatego najlepiej wystrzegać się artykułów ze sztucznymi barwnikami, konserwantami, regulatorami smaku itp. Na ludzki organizm źle również wpłynie żywność przetwarzana.
Wojciech Chentkiewicz Artykuł został przygotowany na podstawie: www.iwoman.pl/zdrowie/diety/tabele-kaloryczne/ |
Napisz komentarz
Komentarze