Relaksujmy się co najmniej jedną godzinę przed snem.
Nie pijmy i nie jedzmy nic co ma działanie stymulujące, kiedy przygotowujemy się do snu. Wyciszone otoczenie przygotuje nasz organizm i psychikę do snu. Trudno to zrobić jeśli o godzinie 20.00 nasze otoczenie jest tak samo głośnie i oświetlone jak o godzinie 17.00. Także pamiętajmy, by na godzinę przed snem wyłączyć telewizor, komputer i zmniejszyć natężenie oświetlenia w domu. Organizm odbierze wtedy znak, że zbliża się czas na sen i powoli zacznie wytwarzać melatoninę.
Wybieramy węglowodany jako przekąskę przed snem.
Węglowodany sprawiają, że tryptofan (aminokwas, który powoduje senność) jest bardziej dostępny do mózgu, dlatego ciężkie węglowodanowe posiłki mogą wywoływać senność. Dodatkowo niektóre białka są budulcem tryptofanu, więc jeśli szukamy drzemki czy snu wybierzmy posiłek, który zawiera białko i węglowodany, jak np. płatki z mlekiem czy masło orzechowe na tostach.
Trzymamy się z dala od alkoholu przed snem.
Picie alkoholu przed snem spłyca go. Spożywanie alkoholu może pomóc się zrelaksować i zasnąć w krótkim czasie. Jednak ogólny cyk snu zostaje zakłócony. Alkohol zapobiega wprowadzeniu do głębszych faz snu, dlatego możesz wstać rano i czuć się zmęczonym pomimo przeleżenia w łóżku znaczną ilość godzin. Pomińmy alkohol do kolacji to nie zostaniemy pozbawieni spokojnie przespanej nocy.
Stosujmy politykę zero techniki przed snem.
Wszyscy wiedzą, jak stymulujące mogą być wszelkie gadżety elektroniczne, trzymajmy więc laptop, tablet, smart fon czy inne urządzenia techniczne z daleka od sypialni, a bez problemu wejdziemy w stan uśpienia. Na godzinę przed położeniem się spać nie korzystajmy z telefonu, nie oglądajmy telewizji, nie sprawdzajmy maili czy nie surfujmy po Internecie bądź serwisach społecznościowych. Najlepiej spędzić ten czas z książką, gazetą lub w kąpieli.
Stwórzmy przyjazne środowisko do spania .
Oprócz pozbycia się przed snem gadżetów elektronicznych ważne, by w sypialni stworzyć sanktuarium snu. Chłodny ,przyciemniony pokój to idealne warunki do zaśnięcia i wspierania długiego głębokiego snu. Chłód pokoju pozwala spać komfortowo. Ciemność jest idealna, ponieważ światło hamuje wydzielanie melatoniny wywołującej sen. Zadbajmy o wygodny dopasowany pod nas materac, który wesprze nasze ciało wygodnie przez całą noc. Dobierzmy odpowiednią poduszkę i pierzynę.
Znajdźmy powód by pokochać poranne wstawanie.
Trzeba mieć motywację, by wstawać rano zadowolonym z łóżka. Znajdźmy jakieś hobby, zajęcie, coś co jest na tyle ważne, że ściągnie nas z łóżka wcześnie rano. Może to być czas na poczytanie książki lub porannych gazet w spokoju, pooglądanie telewizji porannej lub posłuchanie radia podczas sesji jogi. Albo bieganie dające nam energię na cały dzień. Nawet zwykły relaks przy filiżance kawy, a nie pędzenie do pracy może być nagrodą za wczesne wstawanie.
Autor artykułu Artykuł został opracowany dzięki firmie materace Koło producenta materacy i łóżek tapicerowanych. |
Napisz komentarz
Komentarze