Cellulit jest niedoskonałością, która nie zwraca uwagi na sławę czy zasobność portfela- dotyka również celebrytki i gwiazdy z czerwonego dywanu, a nawet wysportowane ciało nie jest dla niego przeszkodą- coraz częściej zdarza się zobaczyć cellulit u kobiet zawodowo uprawiających sport. Skoro jest zmorą większości kobiet to odpowiedzmy sobie na kilka zasadniczych pytań, a m.in. czym jest? jak powstaje? jak z nim walczyć?
Czym jest cellulit?
Cellulit to dystrofia czyli zaburzenie odżywienia tkanki podskórnej o charakterze niezapalnym. Do jego powstania dochodzi na skutek zmian pomiędzy sąsiadującymi tkankami tzn. tkanką łączną budującą skórę, a podskórną tkanką tłuszczową. W rezultacie dochodzi do nierównomiernego rozkładu tkanki tłuszczowej. Często zamiast pojęcia cellulit używa się określenia „skórka pomarańczowa”. Skąd to się wzięło? Skóra w miejscu nieprawidłowego nagromadzenia się komórek tłuszczowych staje się gąbczasta, o nierównomiernych zgrubieniach i bruzdach i jej powierzchnia przypomina wyglądem właśnie skórkę pomarańczy.
Cellulit jest głównie zmorą kobiet, u mężczyzn pojawia się niezwykle rzadko. Czemu tak się dzieje? Powodem tego jest różnica w budowie tkanki łącznej skóry u kobiet i u mężczyzn. U kobiet włókna kolagenu i elastyny są położone równolegle co zapewnia nam lepszą rozciągliwość skóry np. w czasie ciąży, natomiast powoduje słabe umocowanie adypocytów i naczyń krwionośnych włosowatych. U mężczyzn jest inaczej- włókna kolagenowe i elastylowe ułożone są w siatkę, co stanowi mocne rusztowanie dla komórek tłuszczowych i kapilar.
Najczęstszą lokalizacją cellulitu są miejsca w których gromadzi się tkanka tłuszczowa, czyli: uda, pośladki, ramiona, biodra, brzuch, podudzia i okolice kolan.
Jak powstaje cellulit?
Oczywiście cellulit jest schorzeniem przewlekłym, nie powstaje z dnia na dzień. Cały problem zaczyna się od zastoju w naczyniach krwionośnych i limfatycznych w podskórnej tkance tłuszczowej, na skutek czego naczynia te ulegają poszerzeniu. Jeśli taki stan utrzymuje się dłuższy czas to dochodzi do trwałego obrzęku ścian kapilar i podwyższenia ciśnienia krwi w naczyniach. Konsekwencją tego jest przechodzenie płynu z kapilar i gromadzenie go w otaczających przestrzeniach międzytkankowych. Zmiany pojawiają się też w tkance łącznej skóry- włókna, które otaczają komórki tłuszczowe ulegają przerostowi i fibrosklerozie, co skutkuje upośledzeniem przemiany materii i wymianie składników (także odżywczych) pomiędzy komórkami a naczyniami. Ucisk stwardniałych włókien na nerwy może powodować nadwrażliwość, a nawet ból.
Istotą cellulitu jest przewaga syntezy kwasów tłuszczowych nad ich lipolizą, co powoduje przerost adypocytów.
Przyczyny powstawania
Przyczyn powstawania „skórki pomarańczowej” jest naprawdę wiele, część z nich jest od nas niezależna, natomiast na inne mamy ogromny wpływ. Główne przyczyny to:
- niewłaściwa dieta (np. nadmiar węglowodanów powoduje wzrost biosyntezy kwasów tłuszczowych i trójglicerydów , co prowadzi do wzrostu objętości komórek tłuszczowych);
- używki (alkohol i papierosy);
- wykonywana praca (stojąca i siedząca);
- budowa fizyczna (typ budowy);
- czynniki genetyczne;
- zaburzenia w funkcjonowaniu układów: krążenia i limfatycznego;
- zaburzenia układu nerwowego (np. stres, depresja) i układu trawiennego;
- zaburzenia hormonalne (pomiędzy poziomem estrogenów i progesteronu), tendencję wzmagają także preparaty hormonalne;
- aktualne i przebyte choroby np. choroby serca, układu krążenia, nerek, płuc czy też długotrwałe infekcje;
Etapy rozwoju cellulitu
Do dobrej diagnozy cellulitu wymagane jest dobre skośne oświetlenie. Rozmiar i głębokość zmian wskazują na zaawansowanie stanu lipodystrofii. Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie cellulitu jest test ręczny, który pozwala na wykrycie go w bardzo wczesnej fazie. Polega on na objęciu kawałka skóry np. na udzie palcami obu rąk i naprzemiennym uciskaniu tkanek i wypychaniem skóry do góry. Jeśli cellulit nas dotyczy to w czasie ucisku skóra ulegnie zniekształceniu i zaobserwujemy „skórkę pomarańczową”.
-0 etap- powierzchnia skóry jest gładka, po ujęciu skóry w fałd widoczne jest nieznaczne pofałdowanie;
- I etap- tzw. stadium obrzękowe- podczas leżenia i stania skóra jest gładka, przy ściśnięciu widać małe zagłębienia i uwypuklenia;
- II etap- leżąc skóra wydaje się być gładka, w pozycji stojącej widać lekkie uwypuklenia, przy próbie złapania skóry (ucisku) wyczuwalne są grudki i guzki;
- III etap- uwypuklenia są widoczne w każdej pozycji (podczas stania i leżenia), a przy próbie szczypania wyczuwalne są guzki i grudki większych rozmiarów;
Rodzaje cellulitu
Oczywiście można spotkać różne podziały cellulitu, ja tutaj przybliżę podział na cellulit twardy i miękki.
Cellulit twardy- skóra wydaje się być twarda, ale przy dotyku wyczuwalne są nierówności i guzki ( to jakby uwięzione komórki tłuszczowe, które zostały zablokowane między włóknami mięśniowymi). Tego typu cellulit występuje najczęściej u osób wysportowanych, tancerzy i tancerek, a także u starszych kobiet;
Cellulit miękki- typowy obraz skórki pomarańczowej. Jest on często powiązany ze zmianami hormonalnymi. Najczęściej występuje na: brzuchu, ramionach, pośladkach i zewnętrznej stronie ud.
Jak się pozbyć cellulitu?
Oczywiście w walce z cellulitem najważniejsze są ruch i dieta (właściwe odżywianie i rezygnacja z używek). Bez nich nawet najbardziej nowoczesne metody nie przyniosą długofalowych efektów, a o takie przecież nam chodzi. Dieta powinna być bogata w : chude mięso i ryby, chude sery i nabiał, ryż i kasze, warzywa i owoce, a także tłuszcze roślinne zwłaszcza te tłoczone na zimno.
Ważne aby zdać sobie sprawę, że walka z lipodystrofią jest procesem długotrwałym. Aby uzyskać dobry efekt terapii ważne jest kompleksowe podejście do problemu (ustalenie przyczyny, stadium) i walka nie tylko metodami kosmetycznymi, ale przede wszystkim zmianą stylu życia.
Oczywiście z pomocą przychodzi nam również kosmetologia i medycyna estetyczna, które mają do zaoferowania wiele metod walki z cellulitem. Począwszy od: okładów typu GUAM, aromaterapii, body wrappingu, poprzez: peelingi ziołowe, endermologię, dermomassage, elektrostymulację mięśni, sonoforezę, mezoterapię czy też cellulipolizę, aż po: zabiegi laserem , lipoplastykę i liposukcję.
Oczywiście możemy też walczyć z cellulitem domowymi sposobami. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo proces jest długotrwały i nie oczekiwać w krótkim czasie spektakularnych efektów. Wśród domowych metod wyróżnić należy:
- natryski pobudzające krążenie (naprzemiennie ciepła i zimna woda, zawsze kończymy wodą zimną);
- hydromasaże i kąpiele w wodzie z dodatkiem minerałów i alg;
- masaż (manualny przy użyciu dłoni lub też masażerem, należy używać do tego balsamów lub oliwki);
- masaż bańkami chińskimi;
- wykonywanie dwa razy w tygodniu peelingu (np. kawowy, solny, cukrowy);
- i oczywiście stosowanie preparatów kosmetycznych na bazie roślin leczniczych o właściwościach wyszczuplających i antycellulitowych.
Kosmetyki antycellulitowe
Działanie kosmetyków antycellulitowych polega na: stymulacji procesu lipolizy, działaniu przeciwobrzękowemu i usprawnieniu krążenia. Dobry kosmetyk powinien zawierać przynajmniej po jednej substancji z każdej z trzech grup (najlepiej jeśli zawiera po kilka, bo wtedy działa synergistycznie)- ma wtedy działanie kompleksowe.
Substancje pobudzające lipolizę: kofeina, L- karnityna, teofilina, ksantyna, koenzym A, olejki: cynamonowy i imbirowy, retinol.
Składniki roślinne o działaniu przeciwobrzękowym (surowce bogate w polifenole): ziele skrzypu, kwiat bławatka, liść brzozy, ziele nawłoci, korzeń lubczyka.
Surowce roślinne usprawniające krążenie: liść miłorzębu japońskiego (Ginko biloba), liść bluszczu pospolitego, algi brunatne i zielone, ziele nostrzyka, arnika górska, skrzyp polny, olejki: neroli, jałowcowy, geraniowy.
Wioleta Dymon Artykuł został przygotowany przez www.superpiękna.pl Strona o poradach z zakresu zdrowia i urody. |
Napisz komentarz
Komentarze