Dwa posiłki dziennie zamień na pięć? Nie.
Tempo życia i pracy często narzuca nam ilość spożywanych posiłków. Spora część z nas odpuszcza śniadanie na rzecz mocnej kawy, a pierwszy posiłek w ciągu dnia to najczęściej lunch zjedzony na szybko w biurze, między wykonywaniem jednego zadania a drugiego. Kolejnym i ostatnim, a przy tym obfitym jest kolacja lub bardziej obiadokolacja. To błąd. Powinniśmy zacząć jeść regularnie, co 3-4 godziny, a do tego mniejsze porcje. Śniadanie jest obowiązkowym punktem w planie dnia, podobnie, jak kolacja, o której często zapominamy. Do tego obiad i dwa mniejsze posiłki między daniami głównymi – drugie śniadanie i podwieczorek.
Polub warzywa i owoce
Niemal wszystkie diety mówią o tym, że warto i należy jeść warzywa i owoce. I tak właśnie jest – powinniśmy zapewniać sobie codziennie dawkę 5 porcji warzyw i owoców i dodawać je do każdego posiłku. Warzywa powinny stanowić sporą część naszego obiadu, owoce z kolei być dodatkiem do drugiego śniadania i podwieczorku.
Soki owocowe i napoje gazowane to zło
O ile o napojach gazowanych, jako niekoniecznie zdrowych powinniśmy słyszeć, o tyle o sokach owocowych już niekoniecznie. Przecież owoce są zdrowe, więc soki owocowe też powinny. Tyle że soki owocowe często są sztucznie dosładzane. Napoje gazowane na pewno tak i podczas diety w ogóle powinno się z nim zrezygnować. To, co powinniśmy polubić, to niegazowaną wodę mineralną w ilościach minimum 1,5 litra wody dziennie. Nie tylko wspomaga trawienie, ale również zmniejsza uczucie głodu oraz oczyszcza organizm.
Białe pieczywo i makarony są smaczne, ale…
Mają zdecydowanie za dużo węglowodanów w porównaniu z ich odpowiednikami w „ciemnej” wersji. Dlatego lepiej zamienić białe pieczywo na ciemne, pełnoziarniste, to samo zrobić z ryżem i makaronem, a te spożywać tylko podczas obiadu, jako dodatek do porcji warzyw i białka.
Ryby i jeszcze raz ryby
Zawierają kwasy tłuszczowe oraz witaminy, które korzystnie wpływają na układ trawienny, w dodatku zapewniają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym białka.
Suplementy stosuj z głową
Suplementacja podczas diety jest wskazana, jednak należy stosować ją z głową. Nic nam nie da łykanie tabletek czy fiolek, jeśli nie będziemy przestrzegać wyżej wspomnianych zasad. Do diety można śmiało dołączyć błonnik np. w granulkach czy suplementy, które nie pozwolą organizmowi na magazynowanie wody.
Nasze nawyki żywieniowe są silne, dlatego zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo, zaczynając od tych, do których jesteśmy najmniej przywiązani. Efekty będą widoczne dość szybko – sprawdźcie to po tygodniu, wchodząc na wagę.
Justyna Zienkiewicz Źródło: www.i-apteka.pl/pol_m_Dieta-Odchudzanie-452.html |
Napisz komentarz
Komentarze