Tak naprawdę moda pojawiła się w Japonii na długo przed wejściem na scenę amerykańskiej piosenkarki i wiąże się z niesłabnącą popularnością stylu anime. Młode Japonki chcą wyglądać tak, jak rysunkowe postaci – mieć oczy nienaturalnej wielkości. Z pomocą przychodzą im soczewki jednodniowe lub szkła kontaktowe wielokrotnego użytku. Dzięki nim młode dziewczyny mogą powiększać swoje oczy i być bliżej ideału rysunkowej kobietki.
W Stanach Zjednoczonych, jak pisze New York Times, tego rodzaju moda również zyskuje na popularności. W liceach i na kampusach wyższych uczelni coraz więcej jest dziewczyn, których oczy zdają się być większe niż powinny. To efekt stosowania specjalnych szkieł kontaktowych znanych pod nazwą circle lenses. Jedna z cytowanych przez dziennik nastolatek przyznaje, że początkowo miała opory przed ich stosowaniem, jednak pod wpływem koleżanek przełamała się. Dziś sądzi, że jej oczy – bez nałożonych szkieł – są dziwnie małe. I trzyma w szafce nocnej kilkanaście kompletów circle lenses. Mimo że zdaje sobie sprawę z ich negatywnego wpływu na oczy.
To właśnie jest największą troską okulistów i przedstawicieli administracji. W Stanach Zjednoczonych szkła kontaktowe, nawet jeśli są to soczewki jednodniowe, sprzedawać można jedynie z polecenia lekarza. Bez wcześniejszej konsultacji taka transakcje nie może dojść do skutku. Chyba, że szkła sprzedawane są spoza terytorium USA, bez żadnej kontroli. Jak twierdzi Karen Riley z federalnego biura kontroli rynku farmaceutycznego, osoby używające circle lenses ryzykują poważne uszkodzenie wzroku, z jego utratą włącznie.
Ponieważ sklepy internetowe, w których kupić można tego rodzaju szkła kontaktowe i soczewki jednodniowe zlokalizowane są poza terytorium Stanów Zjednoczonych, restrykcyjne przepisy ich nie obowiązują. Swoje produkty najzwyczajniej w świecie wysyłają pocztą nie traktując tego jako przemyt. Standardowo szkła tego rodzaju kosztują od 20 do 30 dolarów za parę. Można wybrać ich kolor, kształt, a nawet – co budzi szczególne zaniepokojenie specjalistów – moc.
Zdaniem dr Barry'ego Eidena, przewodniczącego sekcji szkieł kontaktowych amerykańskiego stowarzyszenia optyków, takie sklepy zachęcają ludzi do używania produktów bez odpowiedniej opieki lekarskiej. Jego zdaniem używanie niedopasowanych szkieł może prowadzić do pozbawienia oka tlenu i powodować poważne problemy ze wzrokiem. Inaczej bowiem niż zwykłe szkła czy soczewki jednodniowe, circle lenses nakłada się na całe oko.
Dla drżących o zdrowie nastolatek rodziców i lekarzy jest jednak nadzieja. Każda moda kiedyś mija, być może tego lata pojawi się coś nowego. Przesilenie już widać. Jak twierdzi cytowana przez NYT pani Vue, właścicielka sklepu zarejestrowanego w Malezji, sama przestała już używać tego rodzaju szkieł. Dlaczego? Bo są zbyt popularne i nie gwarantują oryginalności.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem punktsoczewek.pl
Napisz komentarz
Komentarze