Kiedy możemy mówić o otyłości?
Choć liczba Polaków o zbyt wysokiej masie ciała przekracza 50%, to otyłość waha się w granicy 16%. Jednak nawet niewielka nadwaga powinna być już sygnałem do tego, by coś zmienić w swoim stylu życia – być może dietę, być może stopień aktywności, a najlepiej i jedno, i drugie. Aby w sposób obiektywny ocenić masę swojego ciała, wystarczy określić swój wskaźnik BMI. Jeśli uzyskany wynik wyniesie 30 lub więcej, wówczas możemy mówić już o otyłości (nadwaga zaczyna się od 25).
Do czego prowadzi otyłość
Trudno dostrzec problemy osób otyłych, dopóki samemu odnotowuje się prawidłowe BMI. A trzeba pamiętać o tym, że nadmierne kilogramy to nie tylko kwestia estetyki i słabszej kondycji. Im większa otyłość, tym większe ryzyko chorób wieńcowych, cukrzycy typu 2 oraz innych dolegliwości, które mogą obniżyć jakość i długość życia. To także problemy psycho-społeczne – odrzucenie przez społeczeństwo, depresje, problemy z założeniem rodziny, znalezieniem pracy itp. Przy otyłości klinicznej poważnym problemem stają się nawet podstawowe czynności, takie jak zawiązanie sznurówek czy pokonanie schodów.
Przyczyny otyłości
O przyczynach otyłości można pisać bez końca. I choć coraz głośniej wskazuje się w tym temacie rolę państwa i gospodarki – niższe ceny żywności, zła polityka gospodarcza, konserwanty, migracja ze wsi do miast - to nie możemy zapomnieć o tym, że to przede wszystkim my decydujemy o tym, co i w jakich ilościach jemy oraz jak wiele ruchu zażywamy każdego dnia. Dlatego, zamiast szukać usprawiedliwień, warto wziąć sprawy w swoje ręce, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące kilogramy nadwagi. Przynajmniej pół godziny ruchu dziennie i skuteczna dieta, którą można znaleźć na profesjonalnym portalu internetowym, to najprostsza droga do sukcesu.
Jak zaradzić otyłości?
Im wcześniej zareagujemy na problem nadwagi i otyłości, tym lepiej. A kluczem do sukcesu są dwa słowa: regularność i profesjonalizm. Musimy regularnie uprawiać aktywność fizyczną (gimnastyka, basen, spacery). Ponadto unikajmy „super metod” pod postacią tajemniczych kapsułek czy niewiarygodnych diet graniczących z głodówką. Interesujmy się tylko tym, co profesjonalne – nie musi to być od razu wizyta u specjalisty, wystarczą potwierdzone skutecznością, bezpieczne diety, jakich wiele można znaleźć na portalu internetowym poświęconym temu zagadnieniu.
Sprawdzona skarbnica diet
Portale z gotowymi, starannie opracowanymi dietami, to najprostsza droga do sukcesu. To nie tylko źródło zdrowych i smacznych diet – dokładnie opisanych, z bogatą gamą przykładowych posiłków – ale również wiarygodne komentarze i dyskusje użytkowników, którzy mieli już okazję z konkretnych opcji korzystać. Taki kontakt z innymi osobami z nadwagą to kolejna motywacja do tego, by zachować regularność wybranej diety. To najłatwiejszy krok do odpowiedzialnej kontroli nawyków żywieniowych, by po pewnym czasie móc zapomnieć o niepokojących statystykach WHO.
Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem pl.dietko.com.
Napisz komentarz
Komentarze