Pokrzywa – na co?
Tak, jak już zostało wspomniane na początku, pokrzywa ma wiele właściwości leczniczych. Na co jednak dokładnie pomaga? Wykorzystuje się ją przy schorzeniach układu moczowego – kamicy nerkowej, dny moczanowej (artetyzmu),, ze względu na działanie moczopędne. Sprawdza się również świetnie przy zatrzymywaniu wody w organizmie, np. w okresie upałów, kiedy organizm broni się przed jej utratą.
Wdzięczny pokrzywie może być też układ pokarmowy. Kilka listków dodanych do sałatki wzmaga apetyt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla wzmożenia apetytu pić napar. Wspomniano wcześniej, że wspomaga usuwanie kamieni z nerek, oprócz tego zawarte w niej mikroelementy wpływają na rozpuszczanie kamieni w woreczku żółciowym. Ma również zbawienny wpływ przy dolegliwościach żołądkowych, zwłaszcza biegunce, dobrze wpływa również na cały układ trawienny, w tym na pracę wątroby i trzustki.
Pokrzywa to również świetne zioło, które pomoże w walce z anemią, gdyż jej spożywanie wspomaga produkcję czerwonych krwinek. W pewnym stopniu obniża również poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Zaleca się również jej picie przy ogólnym osłabieniu organizmu, spowodowanym na przykład chorobą.
To zioło zalicza się również do tych, które zabijają bakterie. Nasze babki stosowały ją jako okłady przy schorzeniach skóry – od ropiejących ran, przez trądzik, czyraki, ale też przy stanach zapalnych mięśni. Spośród chorób skóry, z którymi radzi sobie pokrzywa, wyróżnić należy jeszcze łupież i łuszczycę – wystarczy masować skórę głowy pokrzywowym naparem.
Pokrzywa – w jakiej postaci?
Z pokrzywy można zrobić wspaniałą zupę. Wystarczy zebrać młodą pokrzywę, dodać ją do wywaru warzywnego i po kilkunastu minutach jest gotowa. Wróćmy jednak do naturalnych medykamentów sensu stricto. Zaleca się codzienne spożywanie naparu z pokrzywy. Wystarczy dodać kilka listków do wrzącej wody i zaparzyć. Codziennie możemy również pić sok z pokrzywy. Jak go zrobić? Nic prostszego. Z kilograma pokrzyw możemy uzyskać jakieś 500 gramów soku. Po umyciu i osuszeniu, pokrzywę należy pokroić na drobne kawałki, a następnie przepuścić przez maszynkę do robienia soków. Możemy do gotowego soku dodać nieco soli, co zakonserwuje nasz naturalny lek. Należy go przechowywać w lodówce i spożywać około łyżeczki dziennie przez dwa tygodnie. Potem należy zrobić tygodniową przerwę i wrócić do kuracji.
Pokrzywę najlepiej zbierać wczesną wiosną – tylko ta, która jeszcze nie zakwitła nadaję się do spożycia i ma najwięcej mikroelementów i wartości. Okres zbioru przypada na czas między marcem a czerwcem. Co prawda sezon już się skończył, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego roku zakupić gotowy sok – dostępny jest w każdej aptece.
Justyna Zienkiewicz Opracowano na podstawie działu: sok z pokrzywy |
Napisz komentarz
Komentarze