Zaproszenia trafią do tych pań, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii w ramach programu profilaktycznego i są w wieku od 50 do 69 lat. Do pań w Łódzkiem trafi 180 tysięcy zaproszeń.
W zaproszeniu wskazany jest najbliższy gabinet lub mammobus , w którym można skorzystać z badania. Oczywiście każda z pań może skorzystać z mammografii w dowolnie wybranej placówce, która ma kontrakt z NFZ na realizację programu profilaktyki raka piersi – w Łódzkiem jest 20 stacjonarnych pracowni mammograficznych i 5 mammobusów.
Panie, do których nie trafi zaproszenie, a kwalifikują się do badania, mogą także skorzystać z mammografii.
Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko, bezboleśnie i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.
Serdecznie zapraszamy!
Mammografia
Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny (Źródło: Polska Unia Onkologii)
Rak piersi w Łódzkiem i w Polsce
Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu.
W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza (wg Polskiej Unii Onkologii).
W Łódzkiem z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało 45 % pań, co sytuuje nasze województwo na 5. miejscu w Polsce. Najmniej kobiet zbadało się w powiecie radomszczańskim: 36%. W Łodzi z badań skorzystało 44% pań, w Skierniewicach 44%, w Piotrkowie Trybunalskim 46%.
Napisz komentarz
Komentarze