Przyczyny bólu stawów
W niektórych przypadkach ból trwa kilka dni, do kilku tygodni i najczęściej jest spowodowany nadmiernych przeciążeniem mięśni, np. w wyniku rozpoczęcia treningu biegania czy innych sportów, które obciążają stawy. Może też dojść do kontuzji, których wynikiem jest zwichnięcie, czy nawet przemieszczenie się stawu.
Zdarza się jednak bardzo często, że ból ma charakter przewlekły, wtedy jest poważniejszy. Przyczyna może leżeć w zwyrodnieniu stawów, zmianach reumatologicznych, czy nawet nowotworowych. Jeśli ten nie ustępuje w ciągu kilku dni, najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdyż powikłania związane z bólem mogą być bardzo poważne. Należą do nich między innymi niemożność poruszania się, trwałe uszkodzenie stawów, jego deformacja, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości życia.
Bóle stawów – jak przebiega leczenie?
Aby w ogóle rozpocząć leczenie bólu stawów, należy poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Wśród metod leczenia wyróżnia się między innymi leczenie farmakologiczne.
Przy łagodnych bólach, spowodowanych np. kontuzją wystarczą leki przeciwbólowe, zawierające np. paracetamol lub inne leki z grupy NLPZ lub COX-2. Gdy jednak ból okazuje się przewlekły, lekarz może przepisać silniejsze leki opoidowe, jednak należy uważać z ich stosowaniem, gdyż mogą powodować skutki uboczne, np. zaparcia. Poza lekami opoidowymi, lekarz może przepisać te, które zwiotczają mięśnie.
Oprócz leków doustnych, skuteczne mogą okazać się zastrzyki steroidowe, które aplikuje się co kilka miesięcy, a co ważne dodatkowo uśmierzają ból.
Leczenie farmakologiczne to jedno, a terapia ruchowa to drugie. Często wystarczą ćwiczenia i regularnie powtarzane zabiegi, aby rozruszać mięśnie i przywrócić stawom chociaż częściową sprawność. Fizjoterapeuci mogą stosować np. terapię leczenia zimnem, ciepłem lub elektrycznie stymulować nerwy.
Profilaktyka dbania o stawy
O kondycję stawów należy zadbać czym prędzej, jeszcze przed pojawieniem się bólu. Ten często dopada osoby z nadwagą, gdyż stawy przy zwiększonej masie ciała są bardziej obciążone. Pierwszym krokiem jest tym samym redukcja masy ciała. Dodatkowo, należy trenować stawy w domowych warunkach. Już jazda na rowerze i pływanie pozwalają utrzymać je w dobrej kondycji, gdyż ten typ wysiłku fizycznego sprawia, że stawy są w ruchu, jednak nie są nadmiernie obciążone.
Stawy można wzmocnić również poprzez stosowanie odpowiedniej diety, która będzie bogata w wapń, witaminy B, D i C. Zatem powinniśmy spożywać zbilansowane ilości nabiału, ryb, wołowiny i pełnowartościowego pieczywa, nie zapominając przy tym o owocach i warzywach.
Panie, które lubią chodzić w szpilkach powinny to ograniczyć, gdyż wysokie obcasy najbardziej obciążają stawy. Chociaż dwa razy w tygodniu warto je zamienić na obuwie z miękką podeszwą, dzięki któremu stawy będą w dobrej kondycji.
Justyna Zienkiewicz Artykuł został przygotowany na podstawie działu Stawy, Reumatyzm w i-apteka.pl |
Napisz komentarz
Komentarze