- Inny termin nie jest możliwy. Czytając Kodeks wyborczy, każdy może sobie wyliczyć, że najbliższe wybory samorządowe mogą odbyć się tylko 16 listopada przyszłego roku - mówi Kazimierz Wojciech Czaplicki, szef Krajowego Biura Wyborczego.
Przepisy zawarte w Kodeksie umożliwiają zarządzenie wyborów na jeden konkretny dzień a jest nim ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji dotychczasowych rad. Obecni radni swoje mandaty sprawować będą do piątku 21 listopada. Zgodnie z ustawą wybory zarządza i ustala prezes Rady Ministrów a powinien to zrobić nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji (najwcześniej 21 lipca, a najpóźniej 21 sierpnia).
Warto przypomnieć, że przyszłoroczne wybory samorządowe będą po raz pierwszy przeprowadzane nie na podstawie oddzielnej ordynacji wyborczej, lecz obowiązującego od 2012 roku Kodeksu wyborczego, który reguluje sposób przeprowadzania wszystkich krajowych wyborów.
Czekają nas bardzo poważne zmiany, do których już dzisiaj warto się przygotować, aby wybory, jakich dokonany były mądre i przemyślane. Prawdziwą rewolucją jest wprowadzenie w wyborach do rad gmin - z wyjątkiem miast na prawach powiatu - okręgów jednomandatowych. W przypadku Tomaszowa Mazowieckiego będą to 23 małe okręgi, zamiast dotychczasowych czterech. Rada Miejska już dokonała ich podziału, co nie obyło się kłótni i sporów.
Czytaj: Uchwalili jednomandatowe
JOW-y bez wątpienia wywołają sporo zamieszania. Z jednej strony służą odpartyjnieniu samorządów, z drugiej rodzi się spore pole do nadużyć. Prawdopodobnie zagęszczą się też listy wyborcze do Rad Powiatów, gdzie nadal będą premiowane pierwsze miejsca na listach wyborczych. Jest też nadzieja, że sporo skompromitowanych nazwisk zniknie nareszcie z lokalnego życia publicznego, co nie oznacza, że nie pojawią się nowe, równie miałkie osobowości.
Dodajmy także, że w ostatnich wyborach samorządowych osoby niepełnosprawne mogły głosować przez pełnomocnika. Teraz będzie także możliwość głosowania korespondencyjnego. Ponadto trzeba będzie sporządzić karty do głosowania dostosowane do stosowania nakładek alfabet Braille'a dla osób niewidzących czy niedowidzących.
Zmieniają się też godziny głosowania. Do tej pory w różnych wyborach obowiązywały różne godziny; teraz we wszystkich wyborach lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.
Wybory prezydenckie odbędą się jak do tej pory w dwóch turach. Nowego (a może starego) prezydenta miasta poznamy więc 30 listopada.
Napisz komentarz
Komentarze