-Trzeba pamiętać, że jest to ostatni rok trzyletniej umowy, a więc zmiany są raczej kosmetyczne i raczej polegają na obniżeniu, w związku z niewykonaniem kontraktu – wyjaśnił na wstępie prezes Wojciech Zawalski. – Są też niewielkie zmiany „do góry”, które udało nam się uzyskać. Dziękuje wszystkim pracownikom, którzy swoją pracą przyczynili się do tego, że nie było zbyt dużych nie wykonań, bo Narodowy Fundusz Zdrowia patrzy przede wszystkim na wykonanie, bądź nie wykonanie kontraktu i ewentualne uchybienia wykryte w czasie kontroli. Uchybień nie było.
Jedyną znaczącą zmianą, było obniżenie kontraktu za usługi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Tomaszowski szpital otrzyma w skali roku o 77 tysięcy mniej na funkcjonowanie SOR. Prezes podkreśla, ze cieszy się, bo jest to jedyny punkt kontraktu, który nie podlega negocjacjom a NFZ bierze pod uwagę przy przyznawaniu funduszy jedynie liczbę zgłaszających się pacjentów. Zmniejszenie finansowania oznacza, że mieszkańcy powiatu są zwyczajnie zdrowsi. Innych znaczących spadków w przyszłym roku nie będzie, poza drobnymi kwotami na okulistyce i ortopedii.
Będzie natomiast wzrost dofinansowania usług w poradni urologicznej. Wzrost sięga 60% i w ujęciu kwotowym wynosi on 39 tysięcy złotych. Dużym zainteresowaniem w TCZ cieszy się też poradnia alergologiczna. Na jej funkcjonowania spółka otrzyma na przyszły rok 0 25 tysięcy złotych więcej.
Szpital odrabia też straty jakie poniósł w ostatnich latach na oddziale neurologicznym, na którym nadwykonania sięgają 140 procent. Wojciech Zawalski podkreśla, że pieniądze w tym przypadku dzielone są na pięć szpitali a Tomaszów przyjmuje pacjentów z powiatów, w których takich oddziałów nie ma (Rawa Mazowiecka, Opoczno). Sto tysięcy złotych będzie więc znaczącym zastrzykiem finansowym.
Tomaszowskie Centrum Zdrowia uzyskało też dodatkowe pieniądze na anestezjologie i oddział intensywnej opieki medycznej (67 tysięcy złotych) oraz na Ratownictwo Medyczne (50 tysięcy złotych).
Prezes spółki rozwiał też wątpliwości dotyczące finansowania badań za pomocą rezonansu magnetycznego. Istniała obawa, że urządzenie sfinansowane ze środków UE, będzie stało niewykorzystywane. Według słów Wojciecha Zawalskiego w przyszłym roku NFZ ogłosi konkurs, w którym TCZ będzie jedynym podmiotem, który weźmie w nim udział.
Przy okazji władze szpitala zapewniły, że od nowego roku podwyższony zostanie także kontrakt na ginekologię i położnictwo w związku z przyznaniem TCZ drugiego stopnia referencyjności.
Napisz komentarz
Komentarze