Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:21
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nie wszędzie jest jak u nas

W ubiegłym tygodniu na łamach serwisu NaszTomaszow.pl ukazał się felieton krytykujący brak w naszym mieście długofalowej strategii rozwoju gospodarczego. Sfera ta wydaje się dla rządzących Tomaszowem Mazowieckiem praktycznie nie istnieć. Wystarczy porozmawiać z jakimkolwiek przedsiębiorcą, który próbował cokolwiek załatwić z tomaszowskimi władzami miasta. Komentarz jest zawsze taki sam: brak zrozumienia, kompletny brak komunikatywności i całkowita ignorancja. W Tomaszowie można na cały sezon odciąć przedsiębiorcę od dostępu do klientów poprzez remont drogi, dwa albo trzy lata remontować Plac Kościuszki ograniczając przy okazji przychody działających tu firm. Co w zamian? Nic, bo władza z góry zakłada, że przedsiębiorcy nic się od niej nie należy i że sam sobie musi poradzić. Tymczasem nie wszędzie jest tak samo jak u nas. Są miasta, w których dostrzega się, że mamy poważny kryzys gospodarczy i osobom prowadzącym działalność gospodarczą należy pomagać a nie przeszkadzać i szkodzić.

Czytaj także: Gospodarka… do kogo ta mowa?

 

Dobrym przykładem jest tu oddalona od nas o niespełna 100 kilometrów Częstochowa, gdzie Prezydent oraz Rada Miejska zadecydowali niedawno, że firmy korzystające z miejskich lokali będą mogły liczyć na obniżki czynszów, gdy spadną im obroty lub gdy ulice, przy których działają, będą w remoncie. Znacząco zmniejszono stawki za przynależne do wynajmowanych lokali użytkowych piwnice. Ponadto na preferencje w czynszach będą mogły też liczyć nowe firmy. Zmiany są elementem programu wspierania przedsiębiorczości w Częstochowie, przyjętego w drodze uchwały Rady.

 

Czytaj także: Marnej jakości bieżące administrowanie

 

Dlaczego władze Częstochowy potrafią dostrzec trudną sytuacją gospodarczą na rynku krajowym i lokalnym oraz potrzebę aktywizowania osób niepracujących i absolwentów a w Tomaszowie  potrafią się jedynie utwierdzać w narcystycznym samozachwycie?  Odpowiedzi na to i podobne pytania poszukiwaliśmy już wielokrotnie.

 

Radni jasnogórskiego miasta przyjęli uchwałę zakładającą, że osoby rozpoczynające po raz pierwszy działalność gospodarczą będą mogły wynająć lokal użytkowy z zasobów miejskich ze stawką czynszu w wysokości 3 zł za metr kwadratowy, gdy rynkowe stawki poza centrum miasta są ok. 2-3-krotnie wyższe. Z preferencyjnych stawek nie będzie można korzystać w ścisłym centrum, gdzie opłaty sięgają nawet kilkudziesięciu złotych za metr. Obniżona stawka ma obowiązywać przez dwa lata; potem będzie podniesiona do średniej w danej strefie.

 

Czytaj także: Cel sam w sobie

 

Rada wychodzi też naprzeciw przedsiębiorcom narażonym na straty wynikające z prowadzenia miejskich inwestycji infrastrukturalnych, jak budowa i przebudowa ulic, chodników itd. Firma, która udokumentuje spadek obrotów przekraczający 10 proc. w stosunku do poprzednich dwóch lat, będzie mogła ubiegać się o obniżkę czynszu o 30 - 50 proc.  

 

 

To jednak nie koniec udogodnień dla przedsiębiorców, jakie wprowadzono w Częstochowie. Już od marca firmy wykorzystujące innowacyjne technologie mogą liczyć na częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, pod warunkiem, że zainwestują co najmniej 50 tysięcy złotych.

 

Jak widać, jak się chce to można. Wypada zapytać: co w tym czasie robią tomaszowscy radni? Otóż nasi przedstawiciele w lokalnym samorządzie, postanowili jakiś czas temu, dobrowolnie zrzec się prawa do samodzielnego myślenia. Ustalili między sobą, że aby uniknąć corocznej dyskusji na temat stawek w podatku od nieruchomości będą je podnosić o wskaźnik inflacji. Tymczasem wskaźnik ten ma bardzo złudny charakter. Wzrost cen towarów i usług powoduje wiele różnych czynników w tym poziom kosztów produkcji. Jednym z czynników mających na nie wpływ jest wysokość podatków lokalnych.

 

Paradoksalnie ich podnoszenie staje się argumentem dla ich dalszego podnoszenia. Można powiedzieć, że mamy tu urzędnicze perpetuum mobile. Tylko czy aby na pewno? Wystarczy krótki spacer po mieście, by przekonać się, że w Tomaszowie istnieją setki wolnych lokali użytkowych. Mimo spadku wysokości czynszów a więc i dochodowości z najmu wciąż nie znajdują chętnych na wynajem. Bywa, że opłacane podatki są równowartością 3 miesięcznych czynszów (o ile lokal jest wynajmowany) a przecież budynki amortyzują się tak samo, jak i wszystkie inne środki trwałe.

 

Za dwa, trzy miesiące radni przystąpią do prac nad przyszłorocznym budżetem miasta. Zanim to jednak zrobią będą musieli przyjąć stawki podatkowe na kolejny rok. Może to najwyższy czas, by włączyli w swoich głowach przełączniki, wymuszające bardziej efektywną pracę szarych komórek. O finanse miasta można dbać na wiele różnych sposobów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
max 29.07.2013 20:58
3 lata przed remontem placu Kościuszki zaczęto szykować parking przy ulicy Wschodniej. Wyburzono po półtorej roku budynki. Po roku wreszczcie sprzątnięto gruz. Terenu nie wyrównano do dzisiaj. Straż miejska daje mandaty po jednej stronie Wschodniej. Władze miasta mają gdzieś że nie ma gdzie parkować.

29.07.2013 11:16
Chyba znów potrzebna uchwała obywatelska :) A propos kiedy szanowna rada zajmie się projektem ulg dla dużych rodzin?

Reklama
Polecane
Podsumowanie XXVII Kwesty pn. „Ratujmy groby zasłużonych Tomaszowian”Przemysłowcy oskarżeni o niesłychane przestępstwoSkonsultuj komunikację miejskąSpotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem w MBPUtrudnienia w ruchu 11 listopadaNisze w kolumbarium dostępne do rezerwacjiŁódzkie/ W okresie Wszystkich Świętych 14 wypadków; nie było ofiar śmiertelnychPolicja: od czwartku doszło do 161 wypadków drogowych; zginęło 11 osóbListopadowe atrakcje w Tomaszowie MazowieckimJak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni? Oto podpowiedźW gabinetach stomatologicznych jest coraz drożejKlasyk dla Legii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich Powiatowe Centrum Animacji Społecznej po raz kolejny organizuje Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich.  Będzie to już 8. edycja tego wydarzenia. Turniej skierowany jest do kół gospodyń z terenu województwa łódzkiego. Zmierzą się one w 6 konkurencjach: edukacyjnej, kulinarnej, artystycznej, sprawnościowej, modowej i teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi.Tematem tegorocznej edycji jest PRL. Przedmiotem współzawodnictwa kulinarnego będzie deser. Scenka w konkurencji artystycznej będzie nawiązywała do Wszechobecnych w tamtych czasach kolejek, natomiast w edukacyjnej należy przygotować prezentację o latach 80-tych, ukrytych we wspomnieniach. Konkurencja sprawnościowa do końca pozostaje tajemnicą, natomiast pytania z wiedzy o bezpieczeństwie na wsi przygotuje KRUS. Bardzo widowiskowo natomiast zapowiada się konkurencja modowa, do której uczestnicy mają przygotować strój inspirowany modą z okresu PRL. Będą one prezentowane na wybiegu.Ponadto zapraszamy do obejrzenia wystawy, nawiązującej do PRL-u. Będzie można zobaczyć stare sprzęty elektroniczne, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, prasę i inne eksponaty, związane z tym okresem. Nad całością imprezy czuwać będzie jury złożone z ekspertów z danych dziedzin.Na zwycięzców poszczególnych konkurencji, a także Grand Prix turnieju, czekają wspaniałe nagrody.Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z MR. SEBII. Turniej odbędzie się 9 listopada o godz. 15.00 w PCAS-ie przy ul. Farbiarskiej 20/24.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości XIX Tomaszowski Bieg Niepodległości Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w 19. edycji Tomaszowskiego Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji, firm itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Niepełnoletni mogą zostać zgłoszeni do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.ZgłoszeniaBieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się w godz. 12-12.45 (domki na płycie pl. Kościuszki). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się pod tekstem w załącznikach (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości), w przypadku grup zorganizowanych przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć do Biura Biegu mieszczącego się w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18. Rejestracji można także dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online, dostępnego pod linkiem: https://cutt.ly/TeDo09HZAby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym w obrębie pl. T. Kościuszki oraz w al. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach). Prosimy kierowców o wyrozumiałość i przyłączenie się do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.11.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama