Koty w zależności od charakteru są samotnikami, lubią towarzystwo drugiego kota lub preferują towarzystwo tylko człowieka a nie przepadając za swymi pobratymcami. Kot nie da się jednak tak „ułożyć” jak pies i nie będzie „ślepo wpatrzony” w swego właściciela.
Nauczenie kota korzystania z kuwety nie wymaga od właściciela specjalnych wysiłków, kot ma w naturze odruch załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w sypkim piasku/żwirku.
Nie każdego kota da się nauczyć chować pazurki gdy się bawi. Koty są różne jak i ludzie jedne są delikatne drugie nie. Zależy to też od tego kiedy zostały wzięte od matki i czy miał od maleńkości pozytywny kontakt z człowiekiem. Im dłużej młode są z matką i ta nauczy je zasad panujących w kociej rodzinie, że zabawa z mamą i rodzeństwem powinna być delikatna bo inaczej matka karci a rodzeństwo nie chce się bawić z takim niedelikatnym bratem czy siostrą to potem jest delikatniejszy w zabawie ze swoim człowiekiem.
Każdy przyszły właściciel kota powinien zaopatrzyć się w drapak, by ten mógł zaspakajać swe naturalne odruchy drapania. Kot nie zawsze zaaprobuje drapak który się nam akurat podoba i niestety nie raz trzeba się „dopasować” do gustu naszego podopiecznego. By go zachęcać do korzystania z drapaka wystarczy go natrzeć kocimiętką i kotu pokazać że tu może się „powyżywać” a nie na naszych meblach.
Trzeba również przewidzieć czy nie zamierzamy się przeprowadzać – kot jest zwierzęciem terytorialnym (chociaż to też zależy od charakteru kota i tego jak bardzo jest związany emocjonalnie ze swym właścicielem). Im kot ma silniejsza z nami więź tym wszelkie przeprowadzki są mu mniej straszne byle tylko był z nim jego ukochany pan/pani. Niektóre koty są wprost zapalonymi podróżnikami aczkolwiek takie przypadki to rzadkość.
Zatrzymaj się jeszcze w tym miejscu i przemyśl bardzo dokładnie swoją decyzję.
Czy rozważyłeś wszystkie aspekty posiadania kota?
Czy jesteś gotowy na zajęcie się zwierzęciem, które będzie zależne od Ciebie. Proszę pamiętaj, że kot to żywe stworzenie posiadające uczucia, potrzeby i emocje. Będziesz za niego odpowiedzialny/a Kot domowy żyje średnio ok. 15 a nawet 20 lat i przez ten okres będziesz musiał/a zapewnić mu miłość, odpowiednie żywienie, dach nad głową i opiekę weterynaryjną w razie choroby bo zwierzęta tak jak i ludzie też chorują.
Kot nieodłącznie będzie wam towarzyszył codziennie i musisz być pewny/a że wszyscy domownicy akceptują jego obecność, ale przemyśl raz jeszcze czy w twoim życiu jest na pewno miejsce na czworonożnego futrzaka.
Żadne zwierze nie może być prezentem dla dziecka, kiedy to rodzic po długich namowach swojej pociechy wreszcie „łamie się” i ulega dziecięcemu nie koniecznie świadomemu i odpowiedzialnemu marzeniu.
Pomyśl także o zwierzętach, które posiadasz już w domu.
Czy będą w stanie zaakceptować bez problemu obecność nowego lokatora ?
W większości przypadków złym pomysłem jest branie malucha do statecznego już zwierzaka, bo malca rozpiera energia a starszy chce mieć spokój. Dwa dorosłe osobniki też nie muszą się polubić ale z czasem wystarczy by się tolerowały.
W przeciwieństwie do psa, kot nie zajmuje nam tyle i dla wielu osób zabieganych i zapracowanych w dzisiejszych czasach jest to idealny domownik chociażby przez to, że nie potrzebuje spacerów. W dużych miastach jest przewaga w domach kotów nad psami. Poza tym kot może zostawać sam w domu na dłużej niż 8 godzin. Wystarczy zapewnić mu kuwetę, pokarm i wodę do picia oraz zabawki lub drugiego kociego towarzysza bądź psiego bo i takich przyjaźni jest wiele.
Po powrocie z pracy do domu nie musimy wychodzić z nim na spacer (chyba, ze nauczyliśmy tego naszego kota). Możemy go wypuścić na dwór luzem gdy mieszkamy w swoim domku. Kot nie musi biegać na dworze aby rozładować nagromadzona energię. Rozładowuje ją „polując” w domu - bawiąc się z nami np. kiedy ciągniemy zabawkę uwiązaną na sznurku lub kupimy mu drapak na którym jest zawieszona zabawka.
Musimy wiedzieć, że kot nie powinien jadać ludzkiego, gotowanego z przyprawami jedzenia. Musimy mu zapewnić wysokobiałkową karmę, a dla kotów sterylizowanych/kastrowanych powinniśmy zapewnić specjalistyczną karmę.
Kotu również musimy zagwarantować opiekę weterynaryjną.
Czy w wypadku choroby Twojego kota będzie Cię stać na jego leczenie?
Pamiętaj, że opieka weterynaryjna nie należy do najtańszych i aby nasz pupil się nam nie rozmnożył najlepiej go wysterylizować/wykastrować. Pozbawiamy go możliwości rozrodu i powiększania się ilości bezdomnych zwierząt. Zabieg ten nie wpływa na zmianę charakteru jak się przyjęło powszechnie sądzić.
Czasem koty tyją ale jest to spowodowane brakiem spalania energii w związku z zainteresowaniem rozrodem. Koty po zabiegu nie uraczają nas swym wątpliwym śpiewem a kocury nie znaczą terenu. Po za tym trzymają się bardziej terenu posesji nie zainteresowane szukaniem miłosnych podbojów. Zabieg taki, choć dość kosztowny jest jednokrotny i daje nam spokój w tej kwestii do końca życia kota.
Jeżeli wszystkie te aspekty uważasz za przemyślane to nie pozostaje nic innego jak sprawić sobie przyjemność i nabyć lub przygarnąć kota oraz śledzić nasze następne artykuły dotyczące tego właśnie futrzaka.
Napisz komentarz
Komentarze