Zaniedbane, chore i brudne bez odpowiedniego żywienia w brudnych klatkach lub boksach – w takich warunkach często rozmnażane są psy w dzikich niezarejestrowanych hodowlach.
Znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt ma zapobiec funkcjonowaniu takich i podobnych miejsc i sprzedaży zwierząt na giełdach i targowiskach. Prawo kontroli hodowli otrzymali w ustawie inspektorzy prozwierzęcych stowarzyszeń.
Organizacje społeczne nie będą działać same, mogą liczyć na pomoc schronisk, policji i straży miejskiej. Ponieważ nowa ustawa zabrania handlu zwierzętami domowymi, osoby, które ją złamią muszą liczyć się z grzywną w wysokości do 500 zł lub wnioskiem do sądu o ukaranie.
Jeżeli strażnik stwierdzi, że zwierzęta są przechowywane w nieodpowiednich warunkach, może odebrać je handlarzowi.
Nowe uregulowania prawne wprowadzają także zakaz trzymania psów na uwięzi dłużej niż 12 godzin. Ponadto, jeśli zwierzę jest na łańcuchu, to nie powinien on być krótszy niż 3 m.
Nowe obowiązki spadają także na lokalne samorządy, które będą musiały bezpańskim zwierzętom m.in. zapewnić miejsce w schronisku, a także sezonowe dokarmianie.
Ustawa zaostrza kary. Za znęcanie się nad zwierzętami Sąd będzie mógł wymierzyć do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem - do lat trzech.
Napisz komentarz
Komentarze