Konkurencja jak widać jest duża. Najniższa kwota wnioskowanej dotacji wynosi 282 tysiące złotych i ubiega się o nią firma prywatna. Dziesięć wniosków dotyczy dofinansowania w kwocie poniżej 1 miliona złotych. Największą wartość ma złożony przez Politechnikę Łódzką projekt rewitalizacji fragmentu kampusu Politechniki Łódzkiej - renowacja, przebudowa i rozbudowa zespołu obiektów pofabrycznych dla celów dydaktyki wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Inwestycja kosztować ma ogółem 47 milionów złotych.
Swoje wnioski złożyły praktycznie wszystkie miasta województwa łódzkiego. Rewitalizować swoje centra chcą Bełchatów, Opoczno, Warta, Skierniewice, Żychlin, Koluszki, Ozorków, Konstantynów Łódzki, Bełchatów, Uniejów, Łąsk, Zgierz, Pabianice, Poddębice, Wieluń i oczywiście Tomaszów Mazowiecki.
Nasze Miasto złożyło 4 wnioski, które swoim zasięgiem obejmują prawie cały poprzedni Program Rewitalizacji, z wyłączeniem schodów przy ulicy Rzeźniczej oraz odnowienia dawnego budynku Sądu, czyli kamienicy Rodziny Knothe.
Pierwszy z nich to "Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej " obejmuje głównie przebudowę płyty Placu Kościuszki. Wartość prac to ponad 33 miliony złotych, z czego 21 pochodzić ma z dotacji unijnej.
Drugi to tzw. Miasto otwarte a więc odbudowa i modernizacja budynków i ich adaptacja do nowych funkcji . Chodzi oczywiście o budynek obecnego kina Włókniarz oraz dawnych warsztatów szkolnych na potrzeby „Mediateki”. Ponadto w ramach projektu ma zostać zbudowana ulica Biblioteczna oraz zagospodarowana przestrzeń pomiędzy dwoma obiektami. Inwestycja kosztować ma prawie 36 milionów złotych (41 milionów z dotacji UE).
Przygotowanie terenów na obszarach objętych rewitalizacją pod realizację nowych inwestycji gospodarczych, to nazwa kolejnego wniosku. W jego zakres wchodzi budowa ulic Nowomurarskiej, Bulwary i Zachodniej. Miasto na ten cel chce wydać prawie 12 milionów złotych.
Ostatni z wniosków obejmuje budowę dwóch kładek pieszo – rowerowych nad rzeką Wolbórką oraz przebudowę południowej strony parku Bulwary. Ścieżki prowadzące do nowej galerii handlowej (o ile taka powstanie) to wydatek rzędu kolejnych jedenastu milionów złotych.
Pierwszy z wniosków wydaje się wzbudzać najmniej kontrowersji. Przebudowa Placu Kościuszki jest priorytetem dla wszystkich mieszkańców miasta. Likwidacja parkingu i zmiana jego funkcjonalności to najważniejsze cele, jakie powinny stawiać przed sobą obecne władza Tomaszowa.
Najwięcej zastrzeżeń można mieć do dwóch ostatnich wniosków. Już kiedy pojawił się pomysł budowy ulicy Nowomurarskiej krytykowaliśmy go na łamach portalu („Droga do nikąd”). Ostrzegaliśmy, że wykup nieruchomości pod tę inwestycje, to przedwczesny i zbędny wydatek. W dodatku nie wnoszący niczego pozytywnego do ładu przestrzennego tej części miasta.
Kolejnym pomysłem związanym z budową kładek pieszo rowerowych nad Wolbórką nie warto się nawet zajmować. Biorąc pod uwagę rangę i hierarchię potrzeb, znajdują się one w jednym z odleglejszych rzędów na Piramidzie Maslowa.
O tym czy dofinansowanie na złożone wnioski otrzymamy, zadecyduje Zarząd Województwa. Liczba i rozmiar złożonych aplikacji pozwala stwierdzić, że sama ocena formalna może potrwać kilka tygodni. Termin ostatecznego wyłonienia beneficjentów zaplanowano na grudzień tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze