Zapewne wiele samorządów (i nie tylko) „ostrzy sobie zęby” na wolne 70 milionów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że pieniądze unijne, jakie mieliśmy do wydatkowania do 2013 roku już właściwie się skończyły. Odrębnym problem jest termin rozstrzygnięcia konkursu określony na grudzień 2011. Stawia to pod dużym znakiem zapytania możliwości realizacyjne dużego, tomaszowskiego projektu rewitalizacyjnego, który do końca 2013 nie tylko powinien zostać zrealizowany ale i rozliczony.
Niezwykle ciekawy jest zakres projektów, jaki Zarząd Województwa dopuszcza do zrealizowania. Poza odbudową, renowacją i modernizacją budynków obejmuje także budowę pełnej infrastruktury na terenach objętych rewitalizacją, w tym budowa systemów monitoringu, czy ochrony przeciwpożarowej.
Należy pamiętać, że Program Rewitalizacji, to nie tylko odnowione budynki i chodniki. Jego rewitalizacja i współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej ma na celu pobudzić tworzenie nowych miejsc pracy oraz neutralizację niekorzystnych zjawisk społecznych, gospodarczych i ekologicznych. I z tej efektywności będzie nas instytucja finansująca rozliczać.
Ubiegać się o dofinansowanie mogą nie tylko samorządy ale też organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS oraz przedsiębiorcy.
Założono, że maksymalny poziom dofinansowania projektów z EFRR wynosi 85 % kosztów kwalifikowanych projektu. Nie oznacza to oczywiście, że każdy projekt musi być dofinansowany w tej wysokości. Kwota przyznaje dotacji zależeć będzie między innymi od oceny wniosków, ich jakości i realności wykonania.
Aby uczestniczyć w ocenie merytorycznej należy przejść pozytywnie ocenę formalną. Jej wyniki zostaną opublikowane najpóźniej 25 lipca.
Napisz komentarz
Komentarze