Zacznijmy od tego, że blisko 20 lat temu, będąc radnym miejskim, wspierałem protest rodziców, którzy obawiali się likwidacji placówki w Starzycach. Działo się wtedy niemało. Przedszkole od likwidacji obroniliśmy i funkcjonuje ono do dzisiaj. Wówczas również nie było mowy o formalnej likwidacji, a o tym, że tak może być wnioskowaliśmy z infomacji pochodzących od ówczesnej dyrektorki oraz z tego, że placówka, jako jedyna nie była uwzględniona w planach remontowych na kolejne lata. Tymczasem to właśnie ona potrzebowała tych nakładów wówczas najwięcej. W dodatku zabytkowy budynek wymagał zangażowania sporo większych funduszy, ze względu na ochronę konserwatorską. W sumie to od tego przedszkola zaczął się mój konflikt z ówczesnym prezydentem miasta, Mirosławem Kuklińskim. Było gorąco, łącznie z nocnym strajkiem okupacyjnym i pożarem tuż przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób to jeszcze pamięta.
Czy dzisiaj mamy sytuację podobną w przypadku Przedszkola na ulicy Stolarskiej? Władze Miasta twierdzą, że nie. Przedstawiono propozycję stworzenia oddziałów w pobliskiej szkole. Jeśli nie zostanie ona przyjęta ruszy normalny nabór do placówki. By o tym się dowiedzieć, należało porozmawiać bez emocji, podszczuwania i próby zbijania kapitału na tanim populizmie. Jeśli dziennikarz, który nagrywa ponoć całe spotkanie, publikuje w internecie tylko fragment promocyjny dla polityka, który nie kryje swoich aspiracji do bycia prezydentem, to wyraźnie widać, że coś tu nie gra. Manipulujemy więc faktami.
Z Joanną Budny wszyscy dziennikarze mają u nas kontakt bezpośredni. Prezydent też odbiera telefony, nawet w godzinach popoludniowych lub wieczornych. Więc może należało dołożyć należytych starań właściwych dla charakteru wykonywanego zawodu (to takie sformułowanie z innego zawodu, jaki wykonuję). Mnie zajęło dwie godziny na uzyskanie pisemnej informacji od organu prowadzącego i to po godzinach pracy. Staram się tego nienadużywać, pamiętając o jakichś elementarnych zasadach kultury. Jakoś szczególnie uprzywilejowany jestem? Nie sądzę, tym bardziej, że prowadzę batalię przeciwko planowanej u nas tak zwanej obwodnicy miasta. Bywam więc persona non grata.
Dużo hałasu o nic. Byłoby śmiesznie a jednak jest smutno
Czym się różnią dwie opisane sytucje "przedszkolne"? Ta, w której brałem udział, jako młody radny od tej, w której aktualnie bierze udział młody radny Witczak? Otóż różnic jest sporo. Po pierwsze w spotkaniu również bardzo emocjonalnym, jakie odbyło się z rodzicami, uczestniczył Prezydent Kukliński, wiceprezydent Haraśna, naczelnik wydziału oświaty. Mieli więc możliwość osobiście odnieść się do podniesionych zarzutów. We wczorajszym nie zauwżayłem na filmie nikogo, kto mógłby się jakoś merytorcznie odnieść i odpowiedzieć na pytania.
Zasadnicza jednak róznica jest jednak inna. Przez ostatnie 20 lat bardzo zmieniły się warunki, w jakich przysżło nam funkcjonować. Dzisiejsza demografia ma się nijak do ówczesnej. Nawet prognozy, jakie nam wówczas prezentowano, nie przedstawiały aż tak czarnego scenariusza. A sytuacja jest naprawdę dramatyczna i o niej powinniśmy rozmawiać na poważnie. Wystąpienia radnych (żeby było jasne nie tylko opcji reprezentowanej przez pana Witczaka) są żenujące i infantylne w tym zakresie. Zamiast uprawiać pieniactwo należy rozpocząć prawdziwą dyskusję o przyszłości systemu oświaty w Tomaszowie. Zarówno na szczeblu miejskim, jak i powiatowym. Rzetelną i pozbawioną wystąpień partyjniackich krzykaczy.
Teraz najważniejsze i dlatego użyję czcionki pogrubionej. W naszym mieście w najbliższych latach nastąpi konieczność likwidacji dwóch placówek oświatowych na poziomie podstawowym. Zapewne konieczna będzie też likwidacja przedszkola lub dwóch. Zniknie co najmniej jedna szkoła średnia. Zszokowani? Rozmawialiście na ten temat z którymś radnym? Zapytaliście wczoraj o to pana Witczaka? Miał w tym temacie coś do powiedzenia? Kto się w tych sprawach orientuje? Poza oczywiście Markiem Paradą i Sławomirem Żegotą, bo oni mają świadomość tego, co się w Tomaszowie w edukacji dzieje. Nikt wam się do tego nie przyzna, ale takie są fakty.
Możemy zaklinać rzeczywistość, ale odwaga polega na mówieniu prawdy a nie wciskaniu ludziom "ciemnoty", by zyskać nieco na wątpliwej popularności. Prawdy i działaniach często wbrew naciskom społecznym. Jeden z radnych miejskich pod moim tekstem napisał, że "artykuł nierzetelny i nie wart czytania". Litości, człowieku! Obserwuję sesje rady miejskiej. Ani razu nie zabrałeś głosu w sprawie szkolnictwa w sensie systemowym. Przynajmniej ja sobie tego nie przypominam. Prezentuję punkt widzenia dwóch stron. Gdzie tu brak rzetelności? Ale tak to jest. Niedawno okazało się przypadkiem, że radny krytykujący najmocniej jedną ze spółek miejskich nie ma pojęcia o tym, czym się ona zajmuje.
Demografia jest nieubłagana. Spójrzcie na poniższe zestwienie. Tak wygląda bilans mieszkańców naszego miasta, zwany przyrostem naturalnym. W ciągu pięciu lat zarejestrowano ponad 200 urodzeń mniej (w skali roku). To połowa uczniów małej szkoły. A będzie jeszcze gorzej. Kiedy ja chodziłem do "ósemki" uczniów w niej było prawie 1000. Podobnie jest w czternastce. Żegota twierdzi, że ma 300 uczniów mniej niż kiedyś. Nic nie wskazuje na to by ten trend się odwrócił. Istotna jest też średnia wieku mieszkańców. Coraz bardziej ciąży ona ku wiekowi niereprodukcyjnemu. Prawdopodobnie w 2030 roku Tomaszow zamieszkiwać będzie na stałe ok. 40 tysięcy osób. Miasto podejmuje działania innego rodzaju, ale to temat na inny felieton.
URODZENIA ZGONY
2019 701 1100 (od I do XI)
2018 811 1227
2017 871 1104
2016 848 1135
2015 839 1140
2014 919 1164
Możemy oczywiście wszczynać kolejne burdy i prezentować oburzenie. Jednak z odpowiedzialnym działaniem nie ma to nic wspólnego. Będą się oczywiście pojawiać kolejne protesty. Będą w nich chętnie brać udział radni. Tylko, że może lepiej usiąść do stołu i zastanowić się nad siecią szkół w mieście. Skorzystać ze swoich wzajemnych doświadczeń i wiedzy. Przyznam, że chyba najrozsądniejszy głos w sprawie oświaty usłyszałem ostatnio od Sławka Żegoty. Z tego co wiem, Prezydentowi również się pomysł podobał (chociaż ktoś inny sprzedał mu go jako własny). Najwyższa pora, by o nim rozmawiać.
Zamknięcie szkoły lub przedszkola to nie jest łatwa decyzja. Powinny ją poprzedzić analizy nie tylko demograficzne, ale również na przykład układu komunikacyjnego, strumienie przemieszczania się. Struktury ludności na danym terenie itd. W tym oczywiście stanu technicznego poszczególnych placówek.
Na koniec, zakładając czysto hipotetycznie, że Prezydent, czy szerzej rozumiane władze miasta (bo przecież bez analiz sam nie podejmuje takich decyzji) chcą rzeczywiście wygasić funkcjowanie tego konkretnego przedszkola. To pytanie: czy to źle, że starają się zrobić w sposób jak najmniej bolesny i zapewniający jakąś alternatywę?
PS
Felieton napisałem na szybko na prośbę znajomej. Nie poruszyłem w nim wielu wątków, ale jeszcze do nich wrócę. Przepraszam za niedociągniecia. Literówki obiecuję, że zaraz poprawię :)
PS II
Muszę dopisać dwa zdania, ponieważ zauważyłem, że są osoby, które z premydatacją udają, że nie zrozumieli napisanego przeze mnie felietonu. Jest on moją osobistą opinią, którą daję pod rozwagę nie jako pożywkę dla pieniaczy..
Napisz komentarz
Komentarze