Polecamy
Geotermia może zmienić obraz miasta
Jak wynika z porównania parametry wody z odwiertu Tomaszów Mazowiecki są niemal identyczne z odwiertem wykonanym w Mszczonowie, przy wyższej wydajności otworu tomaszowskiego. Wskazuje to na możliwe kierunki wykorzystania wody w sposób podobny jak w przypadku Mszczonowa. Wartym podkreślenia jest, iż wykorzystanie wody z otworu w naszym mieście, ze względu na jej parametry, nie musi wiązać się z bardzo kosztownymi nakładami technologicznymi (odwiert zatłaczający, specjalistyczne wymienniki i orurowanie pracujące w silnie zasolonym środowisku), jak dzieje się to w przypadku wód solankowych o znacznej mineralizacji.
Projektowana głębokość otworu wierconego w Tomaszowie Mazowieckim wynosiła 2090 metrów, do nawiercenia ok. 20 m utworów triasu górnego. W wyniku znacznych zmian litologicznych w stosunku do projektu, tj. wyraźnie mniejszej miąższości utworów dolnej jury, otwór wykonano ostatecznie do głębokości końcowej 1672,0 m, tj. i zakończono w utworach triasu. Utwory triasowe wykształcone są głównie jako nieprzepuszczalne mułowce i iłowce i nie są warstwami wodonośnymi.
Wykonanie nawiertu pozwoliło nie tylko na udokumentowanie zasobów wód termalnych, ale także na rozpoznanie głębokiej budowy geologicznej rejonu naszego miasta.. Różnica rzeczywistych warunków geologicznych w stosunku do projektowanych spowodowana jest położeniem geologicznym otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1, który zlokalizowany jest przy granicy dwóch dużych jednostek strukturalnych: niecki szczecińsko-mogileńsko-łódzkiej oraz antyklinorium środkowopolskiego.
Najważniejsze głębokie nawierty badawcze w w naszej okolicy wykonane zostały na obszarze struktur antyklinalnych położonych na południowy zachód (Mniszków), wschód (Studzianna) oraz na północ (Zaosie, Budziszewice) od synkliny tomaszowskiej.
Otwór badawczo-eksploatacyjny Tomaszów Mazowiecki GT-1 jest pierwszym głębokim otworem wiertniczym wykonanym w rejonie niecki tomaszowskiej i jego odwiercenie pozwoliło na zbadanie profilu stratygraficznego, wykształcenia litologicznego i warunków zbiornikowych występujących w utworach głębokiego podłoża mezozoicznego tego obszaru.
Napisz komentarz
Komentarze