Możliwe kierunki wykorzystania wody termalnej
Temperatura i wydajność wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki pozwalają na odbiór ciepła od wody termalnej przy wykorzystaniu sprężarkowych pomp ciepła do zasilania w ciepło wewnętrznych niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych, np. obiektów sportowych, obiektów rekreacyjnych, basenów, itp. W tym przypadku proponuje się jednootworową eksploatację wody termalnej dla zasilania w ciepło i wodę planowanych basenów. Istotnym jest, iż woda słodka z jaką mamy do czynienia w odwiercie Tomaszów Mazowiecki GT-1, nie wymaga odwiertu zatłaczającego oraz kosztownych nakładów w infrastrukturę, z czym mamy do czynienia w przypadku solanek.
Przy zakładanej technologii eksploatacji część wody termalnej kierowana będzie na stację pomp ciepła, w celu odebrania od niej ciepła dla zasilania wymienników ciepła ogrzewania wody basenowej czy ogrzewania podłogowego, a część doprowadzana do basenów termalnych czy kąpielisk rekreacyjnych. Przy wykorzystaniu wody termalnej w celach ciepłowniczych i schłodzeniu ich na pompach ciepła może ona być zrzucana do kanalizacji lub cieków powierzchniowych wraz z wodami popłucznymi z technologii basenowej, zgodnie z warunkami pozwolenia wodnoprawnego. Znacząco ogranicza to i upraszcza proces uzyskiwania zgód i decyzji administracyjnych i dodatkowych opracowań oraz nakłady inwestycyjne związane bądź to ze wspomnianą koniecznością wykonania odwiertu zatłaczającego bądź utylizacją wody.
Uzyskane parametry eksploatacyjne wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 pozwalają na wykorzystanie jej w balneologii (w zależności od zwartości składników swoistych - leczniczych) lub rekreacji, w tym do napełniania basenów rekreacyjnych. Ewentualne wykorzystanie wód do potencjalnych zabiegów balneologicznych poprzedzone musi zostać oceną Państwowego Zakładu Higieny, która określa zakres możliwego wykorzystania wody termalnej. Ze względu na stosunkowo niską mineralizację, przypuszczalnie najbardziej celowym kierunkiem wykorzystania wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 będzie wykorzystywanie jej do kąpieli w basenach rekreacyjnych różnego typu bez konieczności rozcieńczania. Wody termalne wykorzystane w balneologii i rekreacji utylizowane powinny być poprzez zrzut do kanalizacji lub cieków powierzchniowych, zgodnie z warunkami pozwolenia wodnoprawnego. Z podobnymi parametrami wody i jej wykorzystaniem mamy do czynienia w przypadku basenów w Mszczonowie.
Według podziału hydrogeologicznego woda z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 na podstawie jej mineralizacji klasyfikowana jest jako woda słodka o mineralizacji: 0,1 < M < 0,5 g/dm³. Ze względu na niewielką mineralizację, woda nie może być uznana jako woda mineralna, Wykorzystanie wody z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 jako wody pitnej (lub wody źródlanej) poprzedzone być musi oceną Państwowego Zakładu Higieny i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ze względu na charakterystykę wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1, typową dla wód z utworów dolnojurajskich, tj. wytrącanie osadów, wykorzystanie w celach pitnych będzie poprzedzone zastosowaniem systemu uzdatniania.
Parametry wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 są porównywalne do parametrów wody termalnej z utworów dolnokredowych eksploatowanych otworem Mszczonów IG-1 wykorzystywanej w celach ciepłowniczych, rekreacyjnych i spożywczych w miejscowości Mszczonów. Porównanie podstawowych parametrów przedstawiono na rycinach poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze