Należy zwrócić uwagę, że w promieniu 10 km od lokalizacji otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 brak jest otworów wiertniczych o głębokości powyżej 2000 m, zaś w promieniu 25 km wykonano dotychczas tylko kilka głębokich otworów wiertniczych, których celem było rozpoznanie wgłębnej budowy geologicznej oraz poszukiwanie złóż węglowodorów. Zgodnie z opinią Ministra Środowiska wykonanie otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 pozwoliło uzupełnić wiedzę o budowie geologicznej w rejonie synkliny tomaszowskiej oraz warunkach występowania wód termalnych w utworach dolnojurajskich w rejonie badań. W wyniku realizacji przedsięwzięcia przekazano do Narodowego Archiwum Geologicznego w Halinowie, prowadzonego przez Państwową Służbę Geologiczną 331 próbek okruchowych i 23 metry rdzenia wiertniczego z wodonośnych utworów dolnojurajskich oraz niżej leżących iłowcowych osadów triasu górnego.
Projekt zakładał ujęcie poziomu wodonośnego środkowej partii utworów jury dolnej (seria drzewicka – pliensbach górny) lub spągowej partii utworów jury dolnej (seria zagajska – hetang). W przypadku ujęcia spągowej partii utworów dolnej jury przewidywano uzyskanie z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 wody termalnej o następujących parametrach: wydajność wody złożowej 120-150 m3/h, temperatura w złożu 55-60oC, mineralizacja ogólna 20-30 g/l, zaś w przypadku ujęcia stropowej partii utworów dolnej jury przewidywano uzyskanie z otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1 wody termalnej o temperaturze w złożu 40-45oC.
Temperatura wody termalnej osiągnięta w otworze Tomaszów Mazowiecki GT-1 jest porównywalna z przewidywaną w przypadku wariantu II projektowanego ujęcia. Wartość temperatury niższa o około 25% od spodziewanej w wyniku wariantu I wynika z tego, że warstwa wodonośna występuje na znacznie mniejszej głębokości. Wydajność eksploatacyjna jest niższa od zakładanej minimalnej wydajności projektowanej. Wynika to z redukcji miąższości jur dolnej w stosunku do projektu i co za tym idzie mniejszej miąższości pakietów piaskowcowych o dobrych własnościach zbiornikowych
Mineralizacja wody termalnej przebadana w otworze Tomaszów Mazowiecki GT-1 jest znacznie niższa od projektowanej i wynosi zaledwie 2,42 % spodziewanej mineralizacji. Jest ona znacznie niższa od przewidywanych wartości literaturowych (np. Atlas zasobów geotermalnych na Niżu Polskim” Górecki, red., 2006). Wynika to prawdopodobnie z niezbyt odległego obszaru zasilania otworu Tomaszów Mazowiecki GT-1, położonego w rejonie obrzeżenia Gór Świętokrzyskich, na południowy wschód od otworu, gdzie skały jurajskie odsłaniają się na powierzchni terenu.
Napisz komentarz
Komentarze